Az olasz Trentói Egyetem kutatói szerint egy olyan barlangot találtak a Hold Nyugalom tengere nevű részén, ami alkalmas lehet az emberi jelenlét befogadására.
Különleges képződményre bukkantak a Holdon az olasz Trentói Egyetem kutatói. A szakemberek az égitest felszínéről készült műholdképeket vizsgálva egy barlangra bukkantak, ami a Nyugalom tengerében található. A terület neve azért lehet ismerős, mert ez volt az a hely, ahol 1969-ben az Apollo 11 legénysége landolt.
A barlangot egy lávacső tetejének beszakadása hozhatta létre, de az is lehet, hogy a tektonikus lemezek mozgásának köszönhető a létrejötte. A szakemberek a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nevű űrszondája által 2009 és 2011 közötti radarképeket elemezték, majd további méréseket végeztek. Az eredmények azt mutatták, hogy a gödörben van egy alagút, aminek hossza 30 és 80 méter között lehet, míg a szélessége körülbelül 45 méter. A felszíne lapos vagy lejtős, maximális meredeksége 45 fok lehet. Az erről szóló tanulmányt a Nature Astronomyban tették közzé.
A kutatók szerint az ilyen barlangok feltárása a jövőben segíthet pontosabb képet kapni arról, milyen vulkáni tevékenység zajlott korábban a Hold felszínén. Emellett a jövőbeni küldetések számára is jó hely lehet, a felszín alatti barlangok ugyanis védhetnek a sugárzástól és a szélsőséges hőingadozástól.
Az LRO 2022-es mérései szerint vannak olyan barlangok a Holdon, amelyben a hőmérséklet 17,2 Celsius-fokos.
A kutatók hangsúlyozzák, az ilyen barlangok a Hold erőforrásaihoz is közelebb viszik az embert, ugyanis ennyivel kevesebbet kell ásni ahhoz, hogy ki lehessen termelni ezeket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.