Tovább mutálódott a koronavírus omikron változata, a JN.1. A KP.3 kódnevű variáns egyelőre nem domináns, de esélyes, hogy azzá válik.
A koronavírus FLiRT-variánsai – amely nevének betűi az aminosav mutációit takarják – terjedőben vannak Európában és az Egyesült Államokban is, miközben a vírus tovább mutálódik a korábban megismert törzsekből. Az egészségügyi szakemberek május végén arra figyelmeztettek, hogy növekedésnek indultak az esetszámok, a fertőzések száma pedig a nyáron tetőzhet.
Az Egyesült Államokban jelenleg a KP.2 kódjelű variáns a domináns, de már felbukkant egy újabb mutáció is. Ez a KP.3, ami szintén egy FLiRT-variáns, vagyis szintén az omikron (JN.1) alvariánsának tekinthető. Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) szóvivője az USA Todaynek úgy nyilatkozott, az Egyesült Államokban a koronavírusok mintegy 16-37 százalékát teheti ki a KP.3.
Rosa Norman szerint ugyanakkor nincs miért aggódni, egyelőre nem tűnik úgy, hogy a KP.3 miatt egyre több lenne az eset. Ugyanakkor megjegyezte: a nyári hónapokra időzített utazások kiválóan alkalmasak arra, hogy a vírus az eddigiekhez képest nagyobb számban fertőzzön. Emiatt a CDC ki is adott egy listát arról, hogy milyen tünetekkel járhat a fertőzés. Ezek szerint a betegeknél jelentkezhet:
- láz, hidegrázás,
- köhögés,
- légszomj,
- fáradtság,
- izomfájdalom,
- fejfájás,
- íz- vagy szaglásvesztés,
- torokfájás,
- orrfolyás,
- hányinger, hányás, valamint
- hasmenés.
Ezek a tünetek lényegében megegyeznek az omikron okozta tünetekkel. A CDC ugyanakkor figyelmeztet, az új variánsok miatt a beteg új tüneteket produkálhat, ráadásul személyenként eltérő lehet. A lappangási idő elérheti a két hetet.
Hogy az új védőoltások mennyire birkóznak majd meg ezekkel a variánsokkal, egyelőre nem tudni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.