Harrison H. Schmitt 1972 decemberében járt a Holdon, és több kőzetmintát is gyűjtött a felszínen. A leszállóegységben aztán váratlan meglepetés érte.
Harrison H. Schmitt a mai napig az egyik utolsó emberként sétált a Holdon az Apollo-program keretében. Őz egyetlen ember, aki tudósként (geológusként) jutott el az égitest felszínére. Az Apollo-17 csapatával tette meg az utat, a Hold felszínén azonban nem várt felfedezést tett. Kiderült, hogy allergiás rá. Mármint nem az Apollo-programra, és nem is az űrutazásra, hanem magára a Holdra – idézte fel az IFLScience.
Schmitt 1972 decemberében járt az égitest felszínén, a Taurus-Littrow-völgy környékén, a Serenity-tenger közelében gyűjtött kőzetmintákat. Amikor a leszállóegységben levette a szkafanderét, érintkezésbe került a holdporral.
Elmondása szerint amikor megérezte a szagát, az orra bedugult, és ezt a hangján is hallani lehetett. Később azonban, amikor már negyedjére érintkezett vele, ilyen hatást nem tapasztalt magán.
Schmitt szerint nem ő volt az egyetlen, aki ilyen problémával találkozott. A küldetés egy másik tagjának is fel kellett függesztenie az aktuális tevékenységét, annyira erős hatással volt rá a holdpor. A tudós szerint ezzel a későbbi utazás tagjainak is számolniuk kell majd. Úgy véli, ezt a problémát ki lehet küszöbölni, de ez elsősorban mérnöki probléma lesz.
Az Európai Űrügynökség korábban arról írt, hogy gyakorlatilag minden űrhajós, aki holdporral érintkezik, valamilyen szénanáthát tapasztalhat. Ennek tünete a legtöbb esetben enyhe, rövid ideig tartó orrdugulás és tüsszögés.
A problémát valószínűleg az okozhatja, hogy míg a Földön a porszemcséket a szél és a víz simára csiszolja, addig a Holdon éles, érdes felülete marad, ami jobban irritálhatja a nyálkahártyát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
(Kiemelt kép forrása: NASA)