Rálépett a Holdra, akkor jött rá, hogy allergiás a holdporra
Harrison H. Schmitt 1972 decemberében járt a Holdon, és több kőzetmintát is gyűjtött a felszínen. A leszállóegységben aztán váratlan meglepetés érte.
Harrison H. Schmitt 1972 decemberében járt a Holdon, és több kőzetmintát is gyűjtött a felszínen. A leszállóegységben aztán váratlan meglepetés érte.
Mivel nagyon nehéz volt a Hold felszínén landolni, a földi irányítás néhány órás pihenőt ütemezett be Neil Armstrongnak és Buzz Aldrinnak. Ebből azonban nem lett semmi.
Gerald Carr, Edward Gibson, William Pogue, a NASA három amerikai űrhajósa történelmi feladatot hajtott végre, amikor 1973. november 22-én megették a hálaadás napi vacsorát a Skylab űrállomás fedélzetén.
A NASA nyolc hónapon át mérte a Hold rengéseit három szeizmográf segítségével, és volt olyan adat, amelynek eredetére nem találtak magyarázatot. Most megtalálták.
Az amerikai Apollo-program során a tudósok csak kevés oxidált vasat találtak a Holdról hozott kőzetmintákban. A kínai Csang'o-5 mintáival más a helyzet.
Az Apollo-7 küldetés segítette a NASA tudósait abban, hogy egy évvel később sikerüljön a holdra szállás. A legénység utolsó élő tagja, Walter Cunningham 90 évesen vesztette életét.
Még az Apollo-17 repülése során gyűjtötték be az űrhajósok azokat a holdmintákat, amik azóta is érintetlenül hevernek egy speciális tárolóban. A NASA azonban már nagyon szeretné felnyitni, és ezt hamarosan meg is teszi.
Rohamléptekkel fejlődik a technika: a hálózati adapterek ma már okosabbak, mint azok az évtizedekkel korábbi számítógépes rendszerek, amiket az Apollo-programhoz terveztek.
Bár az Apollo–13 legénysége egy baleset miatt soha nem szállt le a Holdon, küldetésük így is rengeteg tapasztalattal bővítette a NASA mérnökeinek tudását. Egy most elérhetővé vált weboldalon még az űrhajó indulásának pillanata is visszanézhető.
Ötven éve, 1970. április 11-én indult útnak az amerikai Hold-program egyetlen sikertelen küldetése, az Apollo-13. A három űrhajós számára egy műszaki hiba után már nem a Holdra szállás, hanem a túlélés lett a cél, s végül sikerült épségben Földet érniük.