Tech hvg.hu 2023. november. 15. 20:03

Fény derült a fekete lyukak egy titkára, most jönnek majd csak az igazán fontos válaszok

A megfigyelések szerint a Földtől 54 millió fényévre lévő szupermasszív fekete lyuknak olyan erős mágneses mezője van, hogy meggátolja, hogy az anyag áthaladjon az eseményhorizonton.

A Messier 87 galaxis közepén található szupermasszív fekete lyukra még 2019-ben terelődött a figyelem. A Napnál 6,5 milliárdszor nagyobb tömegű objektumról az Eseményhorizont Távcső (Event Horizon Telescope, EHT) segítségével gyűjtöttek adatot a tudósok, hogy aztán abból összeállítsák a világ első fotóját egy fekete lyukról.

A projekt mögött álló EHT Collaboration tudósai egy újabb fontos részlettel jelentkeztek: modellezték, hogy az elektromos fénymezők hogyan forognak a Földtől mintegy 54 millió fényévre lévő szupermasszív fekete lyuk körül. Ez a polarizált fény – amit körpolarizációnak is neveznek – információt hordoz a mágneses térről, valamint a fekete lyuk körül keringő, közel fénysebességre gyorsult részecskékről.

A tudósok úgy vélik, hogy ezek a mágneses mezők megakadályozhatják a fekete lyukat abban, hogy anyagot nyeljen el – ehelyett párhuzamos fúvókákként kilövi azt a világűrbe, szintén a fény terjedéséhez hasonló sebességgel.

EHT Collaboration / Ian Stephens / George Wong

Andrew Chael, az Astrophysical Journal című tudományos lapban megjelent publikáció társszerzője, az amerikai Princeton Egyetem tudósa szerint a körpolarizáció volt az, amit az elsődleges megfigyelések során utoljára kerestek az M87-nél, és ezt volt a legnehezebb megfigyelni.

A szakember szerint a mostani eredmények lehetővé teszik, hogy végre megválaszoljuk: miként nyeli el a fekete lyuk az anyagot, és miként képes a galaxisánál is távolabbra nyúló anyagkiáramlást létrehozni.

A világon először sikerült lefotózni egy fekete lyuk sugárzását

A shanghaji tudósok újabb felvételt készítettek a Földtől 55 millió fényévre lévő Messier 87 galaxis közepén található szupermasszív fekete lyukról. A fotóval közelebb kerülhetünk annak megértéséhez, hogyan keletkezik a fekete lyuk sugárzása.

A kutatók a chilei ALMA rádióteleszkóp-rendszer által rögzített adatok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a nagyon erős mágneses mező megakadályozza a fekete lyuk felé tartó anyagot abban, hogy áthaladjanak az eseményhorizonton. Ez az a pont, ahonnan már nincs visszaút, és az anyagot biztosan elnyeli az objektum.

A kutatók tovább folytatják az adatok elemzését, hogy még több információhoz jussunk a fekete lyukak viselkedésével kapcsolatban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.