Olyan fotók készülhetnek a fekete lyukakról, amire még nem volt példa a történelemben
Az Eseményhorizont Teleszkóp kutatói szerint 50 százalékkal javulhat a fekete lyukakról készült fotók felbontása, hála a rendszer újrakalibrálásának.
Az Eseményhorizont Teleszkóp kutatói szerint 50 százalékkal javulhat a fekete lyukakról készült fotók felbontása, hála a rendszer újrakalibrálásának.
Az M87 nevű szupermasszív fekete lyukról egy grönlandi teleszkóp bevonásával sikerült újabb felvételt készíteni, ami minden eddiginél élesebbre sikerült.
A megfigyelések szerint a Földtől 54 millió fényévre lévő szupermasszív fekete lyuknak olyan erős mágneses mezője van, hogy meggátolja, hogy az anyag áthaladjon az eseményhorizonton.
Az Eseményhorizont Távcső (EHT) képességeit mutatja, hogy általa sikerült bemutatni az első felvételt egy fekete lyukról. De a berendezés nem csak erre jó.
A tudósok ezúttal egy videót készítenének a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukról.
Több mint 300 tudós dolgozott azon az elmúlt két évben, hogy a 2019-ben bemutatott, fekete lyukat ábrázoló fénykép élesebb legyen.
Szinte rajong az internet a 29 éves Katie Boumanért, a fiatal nő volt ugyanis az egyik, aki oroszlánrészt vállalt abban, hogy a világ igazi fotót láthasson egy fekete lyukról.
Egy kicsit a magyarok is magukénak érezhetik az Európai Déli Obszervatórium szerdai bejelentését, egy hazai szakemberek által üzemeltetett weboldalon publikálják majd ugyanis az első, igazi fotókat egy fekete lyukról.
Az asztrofizikusok jelenleg is azon dolgoznak, hogy nyolc teleszkóp adatit dolgozzák fel, majd ezeket egyesítve – a jelenleg látható sok grafika után – megalkossák emberiség történetének első, fekete lyukról készített fényképét.
A világ 10 különböző pontján lévő rádióteleszkópot hangoltak össze a kutatók, hogy lefotózzák azt, amit még sosem láthatott az ember. A Tejútrendszer közepén lévő fekete lyuk eseményhorizontja 20 millió kilométer széles, e mögé kellett belátnunk valahogy.