Tech hvg.hu 2024. január. 22. 20:03

Nem akármilyen fényképet mutattak be a szupermasszív fekete lyukról, jól látni rajta a változást

Az M87 nevű szupermasszív fekete lyukról egy grönlandi teleszkóp bevonásával sikerült újabb felvételt készíteni, ami minden eddiginél élesebbre sikerült.

A tudósok 2019 tavaszán történelmi bejelentést tettek, ekkor adták ugyanis közre a világ első olyan fotóját, amin egy fekete lyuk látható. Ez a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukat ábrázolja. 55 millió fényévnyire van a Földtől, a tömege pedig 6,5 milliárdszor akkora, mint a Napé.

A felvételt az Eseményhorizont Távcső (EHT) segítségével készítették el. Az EHT Collaboration most egy újabb, minden korábbinál részletesebb képet tett közzé az objektumról, amit egy grönlandi teleszkóp, valamint az EHT által korábban rögzített adatok segítségével készítettek el – írja az Engadget. Bár a korábbi képet egyszer már élesítették, azt a műveletet mesterséges intelligencia hajtotta végre. (Az eredmény egyébként lenyűgöző lett, itt megnézheti.)

Az első, 2019-ben bemutatott fotó kissé homályos, de jól kivehető rajta azt a fánkszerű alak, amit a tudósok előzetesen is vártak. A kép közepén magát a fekete lyukat látni – pontosabban nem látni –, míg körülötte ragyog a közeli csillagokból elszívott anyag, ami az akkréciós korongot alkotja.

EHT Collaboration

A grönlandi teleszkóp segítségével most sikerült a korábbinál sokkal élesebb felvételt készíteni. Emellett új adatelemzési technikát is használtak, hogy minél pontosabb legyen az eredmény.

A felvételen jól látni a Doppler-effektust. Ez az a fényes folt, ami sokkal világosabban ragyog a környezeténél. Ez a folt a két kép elkészülte közti időben jobbra tolódott, amire a tudósok egyébként számítottak is.

Ráengedték a mesterséges intelligenciát a fekete lyuk fotójára, az eredmény Einsteint igazolja

Az amerikai Princeton Egyetem kutatói által kifejlesztett algoritmus, a Primo elemezte a Messier 87 galaxis középpontjában lévő szupermasszív fekete lyukról készült fotót, majd a nyers adatok alapján átdolgozta azt.

Britt Jeter, a tajvani ASIAA csillagászati intézet tudósa a felfedezés kapcsán elmondta, míg az általános relativitáselmélet szerint a gyűrű méretének nagyjából állandónak kell lennie, addig az akkréciós korong legfényesebb része vándorol. A mostani és a korábbi megfigyelésnek köszönhetően a kutatók letesztelhetik a mágneses mezőre és a plazma környezetére vonatkozó elméleteiket.

Az EHT munkája 2024-ben is folytatódik. A szakemberek abban bíznak, hogy hamarosan az első videót is el tudják majd készíteni a fekete lyukról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?