Több mint 300 tudós dolgozott azon az elmúlt két évben, hogy a 2019-ben bemutatott, fekete lyukat ábrázoló fénykép élesebb legyen.
A tudósok még 2019-ben tettek történelmi bejelentést: az Európai Déli Obszervatórium szakemberei ekkor mutatták be a világ első fotóját, ami egy fekete lyukról készült. A kép a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukat ábrázolja. Ez a fekete lyuk 55 millió fényévnyire van a Földtől, a tömege pedig 6,5 milliárdszor akkora, mint a Napé.
Most egy újabb izgalmas fejleménnyel rukkoltak elő a tudósok: egy olyan képpel, ami a fentinél már jóval élesebb. A további adatfeldolgozásnak köszönhetően láthatóvá vált annak a titokzatos mágneses erőnek a spirálja, ami a fekete lyuk eseményhorizontjánál van jelen. Mindez soha nem látott lehetőséget ad a tudósoknak arra, hogy megértsék, miként is viselkednek ezek a kozmikus szörnyetegek.
A fekete lyukakat a világegyetem minden részében megtalálni, de a működésük továbbra is a csillagászat egyik legnagyobb rejtélye. A fenti kép segít megérteni, hogy a lyuk miként nyeli el az anyagot, hogy aztán plazmakilövellés formájában távozzon onnan.
A kép több mint 300 tudós együttes munkájának köszönhető. Az elmúlt két évben rájöttek, hogy ha a narancssárga-fekete eseményhorizontot egy speciális mágneses szűrőn futtatják át, az kirajzolhatja az ott lévő mágneses energiát.
Újabb történelmi fénykép készült egy fekete lyukról
A tudósoknak sikerült lefotózniuk, amint a fekete lyuk plazmát lövell ki magából. Mindez több szempontból is értékes eredménynek számít.
A szakemberek úgy vélik, az újabb kép segít megérteni a kép mögött meghúzódó fizikát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.