Tech hvg.hu 2022. március. 22. 18:03

Ez szenzáció lesz: videót készítenek egy fekete lyukról a tudósok

A tudósok ezúttal egy videót készítenének a Szűz csillagképben lévő Messier 87-es óriásgalaxis közepén található fekete lyukról.

Három évvel ezelőtt, 2019 áprilisában mérföldkőhöz érkezett az űrkutatás: a világon először adtak közre olyan fényképet a tudósok, amelyen egy fekete lyukat lehetett látni. Hamarosan azonban ennél is nagyobb szenzációval állhatnak majd elő: egy videóval.

Az IFLScience beszámolója szerint a tudósok most kezdték el azt a megfigyelést és adatgyűjtést az Eseményhorizont Távcső (Event Horizon Telescope, EHT) segítségével, amelynek végeredményeként a világon először videó készülhet egy fekete lyukról.

Ha ez sikerül, az nemcsak technológiai értelemben lesz szenzáció: a szakemberek azt remélik, hogy a fekete lyuk körüli változások megfigyelése segítségünkre lehet abban, hogy teszteljük a fekete lyukakról alkotott elméleteket, és talán abba is betekintést nyerhetünk, hogy mi történik ott, ahol a fizika törvényszerűségei már nem érvényesülnek.

Ahhoz, hogy az 55 millió fényévnyire lévő M87 galaxis közepén található szupermasszív fekete lyukat meg tudjuk figyelni, nagyon komoly eszközökre van szükség. Gyakorlatilag egy olyan teleszkópot kellene építeni, mint a Föld maga, ám ezt segít kiváltani az interferometria nevű jelenség. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy két rádióteleszkóp adatait speciális módon összekombinálva olyan eredményt kapunk, mintha egy akkora teleszkóppal néztünk volna az ég felé, mint amekkora távolság van a két tányér között.

Megoldhatták a tudósok a fekete lyukak paradoxonát, amit Stephen Hawking írt le először

A Physical Review Letters című szaklapban megjelent új tanulmányban azt állítják a szerzők, hogy sikerült megoldaniuk az 50 évvel ezelőtt leírt Hawking-paradoxont.

Az Eseményhorizont Teleszkóp ezért is kiváló erre: összesen 11 állomásból áll a világ különböző pontjain. A tervek szerint egyébként több másik fekete lyukat is megfigyelnének a tudósok, a legtávolabbi ezek közül 7 milliárd fényévnyire van tőlünk.

Hogy mikorra lesz meg a videó, azt egyelőre nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés