Szinte rajong az internet a 29 éves Katie Boumanért, a fiatal nő volt ugyanis az egyik, aki oroszlánrészt vállalt abban, hogy a világ igazi fotót láthasson egy fekete lyukról.
Szerda délután lapunk is beszámolt azokról a fotókról, melyeken egy fekete lyuk látható (és amelyikről már mém is született). A történelmi képek elkészülésében számos tudós vett részt, de egyikük, a 29 éves Katie Bouman munkája a többiekénél is hangsúlyosabb volt: ő dolgozta ki az algoritmust, amely a rengeteg adatot nem csak elemezte,
végül valósághű képpé is alakította.
A fiatal amerikai tudós három évvel korábban kezdett el dolgozni a különleges programon, amely oroszlánrészt vállalt, hogy kézzel fogható bizonyíték szülessen a fekete lyukak létezéséről. Bouman az MIT-n végzett, saját bevallása szerint rajong a csillagászatért.
A bejelentést követően, illetve miután a lány nyilvánosságra hozta a projekt részleteit, Bouman valóságos sztár lett: a Twitteren és a Facebookon is őt éltetik, amiért fiatal kora ellenére ilyen bonyolult dolgot volt képes véghez vinni, ezzel örökre beírva magát a történelemkönyvekbe.
A Twitteren el is kezdett terjedni egy fotó, amelyen ő, illetve a modern programozás megszületéséért felelős Margaret Hamilton látható. A számítógéptudóst 2016-ban Elnöki Szabadságéremmel tüntette ki Barack Obama akkori amerikai elnök, amiért a Hamilton által kidolgozott szoftver komoly segítséget nyújtott az 1969-es Apollo–11 Hold-missziónak.
Left: MIT computer scientist Katie Bouman w/stacks of hard drives of black hole image data.
— MIT CSAIL (@MIT_CSAIL) 2019. április 10.
Right: MIT computer scientist Margaret Hamilton w/the code she wrote that helped put a man on the moon.
(image credit @floragraham)#EHTblackhole #BlackHoleDay #BlackHole pic.twitter.com/Iv5PIc8IYd
Hamiltonról – aki szintén az MIT-n végzett – évekig keringett egy fotó, amelyen egyetemista korában, az Apollo-program kinyomtatott kódjáról készült papírrengeteg mellett látható. A kép most megint terjedni kezdett, de immár a fekete lyukakat láthatóvá tévő Katie Bouman is ott van mellette.
Így tisztelegnek a két nő elképesztő munkájáért.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.