A kínai Nagy Napfal a tervek szerint 2030-ra készül majd el, és évente 180 milliárd kWh elektromos áramot termelhet. Peking teljes fogyasztása 2023-ban ennél szerényebb volt.
Általában nem a sivatag az, ahol nyüzsögnének az emberek, a kínai Kubuqi-sivatag azonban az a kivétel, ami erősíti a szabályt. Peking ezen a területen kezdett bele a Nagy Napfal építésébe, ami egy hatalmas napelemfarmot jelent, és ami így tiszta energiát biztosít majd – számolt be róla az IFLScience.
Amikor elkészül – várhatóan 2030-ban –, 5 kilométer széles és 400 kilométer hosszú lehet. Ez persze elég rövidnek tűnhet a 21 196 kilométeres Kínai Nagy Falhoz képest, de nagyszerűsége inkább a hasznosságából, semmint a hosszából fakad. Az állami China Daily beszámolója szerint a napelemfarm maximális termelési kapacitása 100 GW lehet, ebből eddig 5,42 GW-ot telepítettek. A hatalmas kapacitás több millió panelnek köszönhető majd, és persze annak, hogy a területen 3100 órán át süt a nap egy évben.
A Nagy Napfal olyan sok áramot termelhet, hogy egész Pekinget arról lehetne üzemeltetni – legalábbis papíron. Az ország fővárosa 2023-ban 135,8 milliárd kWh áramot fogyasztott el, a rendszer pedig évente 180 milliárd kWh-t termelhet. Kérdés persze, hogy a következő öt évben mennyire ugrik meg Peking energiaéhsége.
A világ jelenlegi legnagyobb napelemfarmja – ami szintén Kínában található – jelenleg 6,09 millirád kWh-t termel évente.
A fejlesztésre persze szükség is van, tekintve, hogy Kína jelenleg a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója. Csak 2021-ben 10,8 milliárd tonna üvegházhatású gázt pumpált a légkörbe. Abban a régióban, ahol a Napfal épül, 31,3 millió tonnával csökkenhet az éves kibocsátás mértéke.
A szakemberek azt is remélik, hogy a projekt hozzájárul majd az elsivatagodás elleni küzdelemhez.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.