A NASA Maven űrszondája ezúttal ultraibolya tartományban figyelte meg a Marsot, így az is kiderült, hol van a bolygó körül ózonréteg.
A Maven (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) évek óta tanulmányozza a vörös bolygót, és még most is képes újat mutatni. Legutóbb például azt, az ibolyántúli spektrumban hogyan néz ki a Mars.
Az űrszonda Imaging Ultraviolet Spectrograph (IUVS) nevű eszköze 110 és 340 nanométer közötti hullámhosszon vizsgálódik, ami a látható fény kék spektruma alatti értéket jelenti. Ez az emberi szem számára láthatatlan tartomány, ám a közreadott képeket számunkra is látható színekre konvertálták át.
Az eredmény igen izgalmas. Megmutatja például, hogy a Marson ugyanúgy van ózon, mint a Földön, csak sokkal kisebb. Ez különösen a sarki régiók felett látható, méghozzá lila színben. A bolygó körüli felhők és ködök kék vagy fehér színűek, míg a talaj zöldes vagy barna.
A képeken a kontrasztra ráerősítettek. Ugyan így tudományos szempontból nem teljesen állja meg a helyét, de a laikusok számára látványosabb az eredmény.
A képek a marsi év két különböző pontján készültek. A bal oldali 2022 júliusában, a bolygó déli sarkvidéke, valamint az egyik legmélyebb medencéje, az Argyre-medence látható rajta. A jobb oldali 2023 januárjában készült, és az égitest északi pólusát mutatja.
Az űrszonda az elmúlt egy évtizedben a bolygó felső légkörét, valamint ionoszféráját kutatta. Ez az a terület, ahol a vékony légkör kölcsönhatásba lép a Nappal és a napszéllel. A cél, hogy megértsük, hogyan szökik a Mars légköre az űrbe. Ez azért is lehet fontos, mert a marsi légkör korábban sűrűbb lehetett, és sokkal barátságosabb klímát biztosított a bolygónak, mint napjainkban. Ez megmagyarázná, miként lehetet folyékony víz évmilliárdokkal ezelőtt a felszínén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.