Fontossági sorrend: Magyarországon jártak Orbán Ráhel influenszerei és a kínai elnök-pártfőtitkár – 2024 Krónikája
2024 Krónikája című sorozatunkban az év legfontosabb eseményeit idézzük fel. Negyedévenként haladunk, ez az 2. rész.
Április 9. – Újabb szigor a vendégmunkásoknál
A kormány rendeletben tiltotta meg, hogy a jövőben az állami, költségvetési szervezeteknél, valamint az állami irányítás alatt álló cégeknél harmadik országbeli munkavállalókat foglalkoztassanak. Miután az ipari termelés 2024-ben folyamatosan csökkent, a vállalatok leépítették a kölcsönzött külföldi vendégmunkások egy részét, illetve veszélybe került nem kevés magyar munkavállaló állása is. Ezért a kormány októberben újabb rendeletben szankcionálta azokat a foglalkoztatókat, amelyek előnyben akarnák részesíteni a külföldieket a magyar dolgozókkal szemben.
A KSH adatai szerint 2019 óta több mint kétszeresére nőtt a harmadik országokból érkezett munkavállalók száma, és így 2024-ben már megközelítette a 80 ezer főt. Bár a legnagyobb autóipari vállalatok a termelés visszaesése ellenére egyelőre inkább a kapun belül tartották a dolgozókat, szórványosan több nagy foglalkoztatónál, például a miskolci Jabil Circuitnál, megkezdődtek a leépítések.
A 2024. július–szeptemberi adatok szerint a munkanélküliség az előző év azonos időszakához képest fél százalékkal, 4,6 százalékra nőtt. A romló gazdasági környezet ellenére a bruttó átlagkeresetek 10 százalékot meghaladó mértékben nőttek 2023-hoz képest, és még a reálkereset-növekedés is megközelítette a 10 százalékot. Ezt a vállalatok nehezen tudják kigazdálkodni, így bár a kormány és a munkavállalók 2025-re is 10 százalékot meghaladó minimálbér-emelést szerettek volna, a három évre szóló megállapodásban 2025-re végül is csak 9 százalékost vállaltak.
Április 19. – Gigahitel Kínából
A magyar állam egymilliárd euró hitelt vett fel Kínától, egész pontosan a Kínai Fejlesztési Banktól, a Kínai Eximbanktól, valamint a Bank of China magyar fiókjától. Szokatlan módon a kölcsönről az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) nem kommunikált, az nem szerepelt a finanszírozási tervében, az ügyletre a fennálló hitelállományt bemutató táblázatból derült fény.