Különleges felfedezést tettek a chicagói Field Természettudományi Múzeum munkatársai, magyar régészekkel közösen – szokatlan módon arra derült fény, hogy egy másolatnak gondolt kard valójában nagyon is eredeti.
A modern technológia egyre több területen van a tudomány segítségére. Nemrég egy ősi maja településeket tudtak csúcstechnológiás pulzáló lézer segítségével feltérképezni, most pedig egy kard kapcsán volt a tudomány segítségére a technológia eszköztára – ráadásul mindennek magyar vonatkozása is van.
Mint az IFL Science írja, a chicagói Field Természettudományi Múzeum közel 100 éven át őrzött egy kardot, melyet egy bronzkori fegyver jó minőségű replikájának gondoltak. Egy új vizsgálat során viszont azt mutatták ki, hogy a kard nemhogy csak eredeti, hanem körülbelül 3000 éves.
Miközben egy, az Európa első királyait bemutató kiállításra készültek, a Field Természettudományi Múzeummal dolgozó magyar régészek közelebbről is meg szerették volna tekinteni az 1930-as években a Dunában, Budapesten talált kardot.
A vizsgálatokat egy röntgenfluoreszcencia detektor segítségével végezték el.
A különleges eljárás eredményeként a tudósok képesek voltak megállapítani, hogy a kard milyen anyagokból áll: mint kiderült, az csaknem teljesen azonos a bronzkori európai kardokkal. Az abban lévő bronz, ón és réz összetevők szintje ugyanis megfelel azoknak. A kutatók szerint valamilyen ősi rituálé keretében dobhatták a Dunába.
Bill Parkinson, a múzeum munkatársa hangsúlyozta: jellemzően fordítva történnek ilyen felfedezések, tehát hamisítványnak bizonyul, amit eredetinek gondolnak.
Noha a kard csaknem 3000 évvel régebbi, mint gondolták, a kiállításra már nem kerül ki, lévén túl későn történt a felfedezés. Helyette a múzeum legnagyobb termében állítják majd ki, a kiállítás előzeteseként.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.