A brit Portsmouth-i Egyetem kutatói szerint az agy leterheltebb akkor, ha valaki hazudik, mint amikor igazat mond.
Egy egyszerű megoldással könnyen le lehet buktatni, ha valaki hazudik – állítják a brit Portsmouth-i Egyetem kutatói. A szakemberek szerint például egy rendőrségi kihallgatás során a nyomozóknak egy plusz feladatot kell elvégeztetniük a gyanúsítottal.
A szakemberek a kijelentésüket azokra a korábbi tanulmányokra alapozzák, amelyek megállapították, hogy a hazugság megterheli az agyat, és sokkal több kognitív energiát igényel, mint az igazság kimondása. Ezért úgy vélik, hogy ha egy ember egy másodlagos feladatot is kap, akkor nehezen tud a történet kitalálására koncentrálni, és így a hazugságai könnyebben észrevehetők lesznek.
Aldert Vrij, az egyetem pszichológiai tanszékének tudósa, az International Journal of Psychology & Behavior Analysis című lapban megjelent tanulmány szerzője szerint ha az ember gondolkodását megnehezítik, az igazság sokkal hihetőbbnek fog tűnni, mint a hazugság.
Kész az új processzor, az emberi agy működését mintázza
Újfajta processzorral álltak elő az amerikai Purdue Egyetem kutatói. A tervezésnél az emberi agyat, pontosabban annak tanulási képességét vették alapul.
A szakemberek összesen 164 embert vontak be az elmélet tesztelésébe. A véleményüket különböző vitatott témákról kérdezték meg, például a koronavírus-járványról, a bevándorlásról és Boris Johnson brit miniszterelnök tevékenységéről. A csapatot ezután véletlenszerűen osztották fel igazmondókra és hazudókra. Az előbbiek őszintén vallottak a véleményükről, míg az utóbbiaknak hazudniuk kellett. A kutatóknak ezután ki kellett találniuk, hogy ki mond igazat és ki hazudik. A résztvevőket azzal ösztönözték, hogy ha meg tudják győzni a szakembereket arról, hogy az igazat mondják, pénzt kapnak.
A résztvevők kétharmadától azt is kérték, hogy emlékezzenek vissza egy korábban látott rendszámra. Emellett a csoport felének azt is elmondták, hogy ez a vizsgálat különösen fontos.
Mint kiderült, a hazudók történetei kevésbé hihetőek, főleg akkor, amikor másodlagos feladatot kaptak (rendszám), vagy tisztában voltak azzal, hogy a feladatuk fontos.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.