Tech hvg.hu 2021. szeptember. 17. 11:03

Tudósok szólnak: nagyon rossz ötlet koronavírus-járvány idején a kilakoltatás

Egy amerikai kutatás a kilakoltatási moratórium felfüggesztése és a Covid–19-fertőzések kapcsolatát elemezte. Arra a megállapításra jutott, hogy a kilakoltatás nem csak azokat érinti hátrányosan, akik elveszítik a lakhatásukat.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói első ízben vizsgálták a koronavírus-járvány idején az állami szintű kilakoltatási moratóriumok változását a világ különböző pontjain.

Kiderítették, hogy amikor egy állam feloldotta a moratóriumot, és folytatta a kilakoltatásokat, akkor a koronavírus-fertőzés veszélye 1,39-szer nagyon volt öt hét után és 1,83-szor nagyobb 12 héten belül annál, mint ha a moratórium folytatódott volna. Ha pedig az embereknek három vagy több társbetegségük is volt, akkor ez a valószínűség 2,37-szeresér emelkedett 12 héten belül.

A magyarázat logikus: amennyiben valaki nem tud hozzáférni a járvány elleni védekezés stabil módjához (például az otthon maradáshoz), az komoly hatással lehet a fertőzés terjedésére, ami már káros az egész közösség számára. Egy tovább gyűrűző folyamatról van szó, amit a közösségen belüli kilakoltatások generálnak – állítja a tanulmány társszerzője a JAMA Network Open folyóiratban.

A kutatók több forgatókönyvet is felvázoltak, bizonyítva a fentieket. Sok ember, akit kitettek a lakásából, rokonokhoz, barátokhoz költözik, és a zsúfoltabb környezetben nagyobb valószínűséggel terjed a fertőzés. A moratórium megszüntetése a hajléktalanságot is növeli, sokan kerülnek hajléktalanoknak fenntartott otthonokba, ami ugyancsak növeli a zsúfoltságot. Ráadásul a kilakoltatás gyakran a rossz egészségi állapotú embereket érinti, akiket könnyebben megtalál a vírus, és éppen ezek az emberek kerülnek olyan körülmények közé, ahol nagyobb fertőzésveszélynek vannak kitéve.

Nem ad okot túlzott optimizmusra, hogy az említett kutatás során 2020-as adatokat használtak, azaz az eredmények még a Covid–19 kevésbé terjedő változatára és nem a sokkal fertőzőbb Delta variánsra vonatkoznak. Az a politika tehát, amelyik védi az alacsony jövedelmű közösségeket (például a kilakoltatási moratóriummal) és a társbetegségekkel küzdő embereket, védelmet nyújt más csoportoknak is – írták a kutatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.

Hirdetés