Egészségügyi dolgozók százai fertőződtek meg, ezért másodikként nem Sinovacot, hanem AstraZenecát kapnak. Kérhetnek harmadik oltást is, ami szintén Astra vagy mRNS-alapú vakcina lehet.
Több száz egészségügyi dolgozó lett koronavírusos Thaiföldön azok közül, akiket korábban a kínai Sinovac vakcinájával oltottak be – jelentette be korábban a thaiföldi egészségügyi minisztérium. (Itthon nem ezt, hanem a Sinopharmot adják - a szerk.) A tárca most arról döntött a BBC szerint, hogy megváltoztatja a protokollt,
és második oltásként AstraZenecát fog adni az embereknek, hogy fokozzák a védettségüket.
Az eljárást, amelyet a vakcinák keverésének neveznek, egyáltalán nem ritka: a világ több országában is alkalmazták már, és nem csak egészségügyi dolgozókon. (Angela Merkel német kancellárt is másfajta vakcinával oltották be a második oltásánál.)
Azok a thaiföldi egészségügyi dolgozók, akik már megkapták a második vakcinájukat, dönthetnek, hogy kérnek egy harmadikat is. Ez azonban csak mRNS-alapú (így például a Pfizer-BioNTech) vagy az AstraZeneca oltása lehet. A harmadik vakcinát 3-4 héttel a második után adják majd be.
A kínai oltás hatékonyságát korábban egy brazil intézmény, az Instituto Butantan vizsgálta, amely azt találta, hogy az oltóanyag 50,38 százalékos hatásossággal rendelkezik. A New England Journal of Medicine-ben megjelent tanulmány viszont másról árulkodik: e szerint az oltóanyag 65,9 százalékban nyújt védettséget a fertőzéssel szemben. A kórházi kezelést 87,5, a halált pedig 86,3 százalékos hatékonysággal előzi meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.