Tech hvg.hu 2021. július. 02. 10:45

Legalább egy évig védhet az AstraZeneca oltása

A brit-svéd gyógyszercég időközben egy olyan vakcina tesztjeit is elkezdte, amely a jövőben várható koronavírus-variánsok ellen védene.

Az Oxfordi Egyetem által végzett klinikai vizsgálatok szerint a Vaxzevria (vagyis az AstraZeneca oltása) kifejezetten erős immunválaszt váltott ki mind a hosszú (akár 45 hetes) oltási intervallum, mind a harmadik, ismétlő oltás beadása esetén – olvasható a gyógyszercég közleményében. A The Lancet folyóirat által pre-print (azaz szakmai értékelésen még nem átesett) formában publikált eredmények azt mutatják, hogy az első oltást követően kialakult magas ellenanyagszint

legalább egy éven keresztül fennmarad(t).

A kutatók az AstraZeneca-vakcina első és második adagja közötti hosszabb (akár 45 hetes) különbség esetén az ellenanyagszint 18-szoros emelkedését figyelték meg a második dózis után 28 nappal. Ennél a adagolási intervallumnál az antitestmennyiség négyszer magasabb volt, mint a 12 hetes intervallum esetén. A közlemény szerint így „a hosszabb adagolási intervallum nemhogy hátrányos, hanem egyenesen jobb immunválaszt jelent”.

A kutatás szerint ezen felül a legalább 6 hónapos intervallummal a második dózist követően adott harmadik adag Vaxzevria hatszorosára emelte az ellenanyagszintet, és fenntartotta a sejtes immunválaszt. A harmadik dózisként beadott emlékeztető oltás pedig „magas neutralizációs aktivitást” mutatott az alfa (brit, B.1.1.7), a béta (dél-afrikai, B.1.351) és delta (indiai, B.1.617.2) variánssal szemben is.

A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy

mind a nagy intervallummal adott második, mind a harmadik dózis után kevés oltási reakciót észleltek.

Az elemzés azoknak a 18 és 55 év közötti önkénteseknek az adatait tartalmazza, akik a korábbi törzskönyvezési vizsgálatok (COV001 és COV002) során egy vagy két adag AstraZeneca-vakcinát kaptak.

Új vizsgálat is indult

Időközben 2250 felnőtt önkéntes bevonásával megkezdődtek az AZD2816 továbbfejlesztett vakcina klinikai vizsgálatai is. A nagylétszámú – a háromból a második klinikai fázisú – vizsgálat első önkéntesei néhány napja megkapták a továbbfejlesztett AstraZeneca Covid–19-vakcina (AZD2816) első adagját. A vizsgálat során korábban oltott, illetve oltásban nem részesült felnőtteken vizsgálják a vakcina biztonságosságát és hatásosságát. A vizsgálatot az Egyesült Királyság, Dél-Afrika, Brazília és Lengyelország területén végzik.

Az AZD2816 oltást olyan önkéntesek kaphatják a cég szerint, akik korábban felvették a Covid–19-vakcina két adagját (akár a Vaxzevriát, akár egy mRNS-alapú oltóanyagot) és a második oltás után minimum 3 hónap eltelt. Vagy akik korábban nem kaptak Covid–19 elleni oltást (ők 4-12 hét különbséggel 2 adagot kapnak), vagy egy adag Vaxzevria után ezt az oltóanyagot kapják második dózisként 4 hét elteltével.

Az AZD2816 oltóanyagot ugyanazon adenovírus-vektor technológia alapján fejlesztik, mint a Vaxzevria-vakcinát, de olyan módosítással, ami jobb hatékonyságot biztosít a koronavírus újabb variánsai (például a dél-afrikai béta-variáns) ellen.

Az AstraZeneca a héten közel 600 ezer adag koronavírus elleni védőoltást szállított hazánkba, ezzel idén február 5-e óta már összesen közel 2,3 millió dózis vakcinát juttattak Magyarországra – írták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés