Tech hvg.hu 2021. február. 15. 14:03

Egy átlagos fekete lyukat akartak tanulmányozni a tudósok, de sokkal érdekesebb dologra bukkantak

A szupermasszív fekete lyukak a tudósok számára rendkívül izgalmas képződmények, ám ez nem jelenti azt, hogy a kisebbek ne keltenék fel az érdeklődésüket. Most például egy egész csoport ilyet találtak a Hubble űrteleszkóp segítségével.

A képződmények az NGC 6367 kódnévvel ellátott gömbhalmazban helyezkednek el – amely 7800 fényévre található a Földtől –, és igencsak meglepték a tudósokat. A csillagászok ugyanis az előzetes számítások alapján egy közepes tömegű fekete lyukra számítottak ott, ám az NGC 6367-ről rögzített adatok elemzése után kiderült, hogy egy csoportnyi kis méretű fekete lyukat tartalmaz a gömbhalmaz. Ezek az NGC 6367-ben szétszóródva vannak jelen, így a fekete lyukak csoportjának összességében igen nagy a kiterjedése.

A kutatók megpróbálják meghatározni a fekete lyukak tömegét. Ehhez a csillagok sebességét használják fel, amelyről évek óta gyűjtött már adatokat a Hubble, valamint az Európai Űrügynökség Gaia nevű obszervatóriuma is.

Az amerikai tudósok azt feltételezik, a csoport akkor alakulhatott ki ilyen szétszórtan, amikor az egyes fekete lyukak a gömbhalmaz közepe felé tartottak, és gravitációs kapcsolatba kerültek a kisebb csillagokkal. A szakemberek azt remélik, a csoport tanulmányozásával közelebb kerülhetnek annak megértéséhez, miként viselkednek a fekete lyukak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.