Tech hvg.hu 2020. november. 30. 15:24

A Moderna is elindította koronavírus-vakcinája engedélyezési folyamatát az USA-ban és Európában

Nagy-Britanniában hamarosan meg is kaphatják már az engedélyt.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Elindította új koronavírus elleni vakcinájának rendkívüli engedélyeztetési folyamatát az USA-ban és Európában a Moderna – jelentette a BBC hírportálja. Az eddigi vizsgálatok szerint 94 százalékos hatékonyságú oltóanyag készítője abban bízik, hogy miután már 30 ezer önkéntestől – köztük nagy kockázatnak kitett csoportoktól, mint az idősek – is vannak tesztadataik, Nagy-Britanniában hamarosan megkaphatják a forgalomba hozatali engedélyt.

A tesztek során 15 ezer embert placebóval, 15 ezret pedig az oltóanyaggal kezeltek, és semmilyen komoly mellékhatást nem tapasztaltak. Ugyanakkor miközben a placebóval beoltott csoportból 185 ember megkapta a Covid–19-et – ami némelyeknél súlyos tüneteket okozott –, a beoltottak közül csak 11-en fertőződtek meg, de egyikük sem betegedett meg komolyabban.

A BBC összeszedte azt is, hogy mik az előnyei és hátrányai a három vezető oltóanyagnak.

Az oxfordi vakcinának is nevezett AstraZenecáé jóval olcsóbb, mint a Pfizeré vagy a Modernáé – előbbinek ötödébe, utóbbinak körülbelül hatodába kerül –, emellett nem igényel nagyfokú hűtést, mint a másik kettő. Az oxfordi vakcina 62 és 90 százalék közé eső hatékonysága alacsonyabb is, mint azoké, ráadásul voltak hibák a tesztelésénél, ami miatt új tesztet kell végezni.

A Moderna vakcinájából 160 millió adagra szerződött az Európai Unió.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.


Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.