Tech hvg.hu 2020. június. 04. 09:33

Osztrák-magyar koronavírusvakcina-fejlesztés indul

A konzorcium egy harmadik generációs koronavírus-oltás kifejlesztésén dolgozik.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoportja, valamint az osztrák biotechnológiai cég, a CEBINA GmbH közös COVID-19 vakcinafejlesztési projektbe kezd, melyhez mind az osztrák, mind pedig a hazai kutatócsoportnak rendelkezésre áll a megfelelő támogatás – jelentette be közleményben csütörtökön Jakab Ferenc pécsi virológus, a Koronavírus Kutatási Akciócsoport vezetője.

Jakab szerint a komoly vakcinafejlesztési projektek általában kollaborációkban valósulnak meg, így a kutatóhelyek közti harmonikus működés elengedhetetlen. Hozzátette, a két intézet eddig is szoros együttműködésben dolgozott, aminek eredményeként már ígéretes hatóanyag tesztek is készültek.

Ezek szintén jelentős előrelépést eredményezhetnek a COVID-19 által érintett betegek kezelésében a jövőben, valamint a SARS-CoV-2 fertőzések esetleges gyógyszeres megelőzésében.

 – tette hozzá Jakab.

A konzorcium osztrák tagjától Nagy Eszter, a CEBINA vezérigazgatója és alapítója nyilatkozott. Azt mondta, hogy a most klinikai kipróbálás stádiumában lévő vakcináktól eltérően ők hagyományosabb vakcina technológiát alkalmaznak, amely szerintük biztonságos és megfizethető a tömeges oltáshoz. Mint mondta, az

alegység vakcinánk olyan vakcina antigénekre épül, amelyek várhatóan védő immunitást indukálnak a jelenlegi és a jövőbeli koronavírus járványok során.

A konzorcium olyan harmadik generációs koronavírus-oltást dolgoz ki, amely alapvetően különbözik a jelenlegi fejlesztési megközelítésektől. A konzorcium szerint a rekombináns fehérje-alapú vakcina első fázisú pre-klinikai tesztelése már 2021-ben elvégezhető lehet, ezt követően pedig a prototípus gyártása is megkezdődhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.