Tech hvg.hu 2020. május. 21. 18:15

Virológus: "Akkor lesz nagy baj, ha a második hullámmal az influenza is támad"

A téli időszakban a koronavírus és az influenza is újra megjelenhet, és félő, hogy egyszerre – figyelmeztetett egy újabb problémára Jakab Ferenc virológus.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

“Márciusban érkezett meg a koronavírus, és március–április környékén már az influenza általában lecsengőben van Magyarországon; tehát az influenzaszezon vége felé érkezhetett meg az új vírus. Ha ne adj isten lesz egy második hullám, akkor belecsapunk a közepébe, mert a kettő párhuzamosan fog érkezni" – fogalmazott az InfoRádióban Jakab Ferenc virológus, a Pécsi Tudományegyetem tanára, a Koronavírus-kutató Akciócsoport vezetője.

Jakab szerint, ha ez bekövetkezik, az nemcsak a szervezetünket terhelheti meg, hanem az egészségügyet is.

A virológus beszélt arról is, hogy egyelőre egyetlen hatékony módszer létezik a koronavírus terjedésének megakadályozására: azoknak a társadalmi, egészségügyi és járványügyi szabályoknak a betartása, amelyeket már mindenki ismer. Vagyis a távolságtartás, a szájmaszk, az alapos és gyakori kézmosás.

A kutató azt viszont nem látja igazoltnak, hogy ezeknek a szabályoknak a betartása miatt volt kevesebb az influenzás megbetegedés az elmúlt időszakban.

Jakab azzal ugyanakkor egyetért, hogy “a koronavírus elleni higiénés és kapcsolattartási szabályok betartása akadályozta az influenzavírus terjedését is”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.