Két légitársaság, az Emirates és a Qatar Airways is megosztott egy-egy videót arról, miként takarítják a repülőgépeik fedélzetét a fokozott fertőtlenítést szükségessé tévő koronavírus-járvány idején.
Miközben a koronavírus elleni védekezés részeként a szokásosnál gyakoribb és alaposabb takarítást végeznek a tömegközlekedési eszközökön, a légitársaságok is igyekeznek mindent megtenni a járvány megfékezése érdekében. Az AIRPortal beszámolója szerint több cég is új eljárásokat léptetett életbe a repülőgépek fedélzetének takarítása és fertőtlenítése terén.
Az egyik ilyen légitársaság az Emirates, amelynek dolgozói a Dubajból induló járatokat a hatósági előírásoknál jóval szigorúbban takarítják. A tisztítószerek nemcsak elpusztítják a kórokozókat, de védőréteget is képeznek a kezelt felületen. Ha kiderül, hogy egy járaton fertőzött beteg utazott, 6-8 órán át fertőtlenítenek, kicserélik a levegőztető rendszer szűrőit, valamint az utas környékén az üléshuzatokat is.
Egy nap leforgása alatt átlagosan 248 repülőgépet takarítanak így ki: a Boeing 777-eseket 18 fős, a Boeing A380-asokat pedig 36 fős csapattal. A munkálatokról a légitársaság egy videót is készített.
Hasonló módon dolgoznak a Qatar Airwaysnél is.
A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) szerint a koronavírus terjedése szempontjából a repülés az egyik legbiztonságosabb mód, a gép levegőztető rendszere ugyanis 2-3 percenként kicseréli az utastér teljes levegőjét. Arról nem is beszélve, hogy a légszűrők a baktériumok és vírusok 99,97 százalékát képesek kiszűrni.
[Mihez nem szabad hozzányúlni? Mutatjuk, milyen felületen meddig bírja a koronavírus]
Más kérdés, hogy ha olyan személy mellé kerülünk a repülőtéren, aki már fertőzött, de még nincsenek tünetei, könnyen átadhatja a vírust. Ugyanezt egy repülőgép utasai között sem nehéz elképzelni: elég, ha csak egymás után használják a fedélzeti mosdót.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.