Egy kutatócsoport szerint 30 év alatt lehetne elérni a zéró kibocsátást, kérdés, hogy van-e ennyi ideje az emberiségnek.
Szerdán ismertettük az ENSZ jelentését, miszerint évente 7,6 százalékkal kellene csökkenteni világszerte az üvegházhatású gázok kibocsátását, hogy el lehessen érni a párizsi klímaegyezményben kitűzött célokat. A szervezet szerint erre gyakorlatilag nincs esély. Hasonló következtetésre jutottak az Exeteri Egyetem kutatói, akik a Nature magazinban jelentették meg új tanulmányukat, amelyet a CNN szemlézett. A szakemberek szintén hangsúlyozták: a bolygó vészhelyzetben van, a klímaváltozás pedig visszafordíthatatlannak tűnik.
A Timothy Lenton professzor vezetésével dolgozó csoport kilenc olyan területet azonosított, amelyek alapján meg kell kongatni a vészharangot.
Ezek közé tartozik az Amazonas erdőinek pusztulása, a sarkvidéki tengeri jég olvadása, a nagyméretű korallzátonyok eltűnése, vagy a grönlandi és a nyugat-antarktiszi jéglemezek olvadása.
Paul Hawken: Visszafordítható
A klímaváltozás kapcsán megjelenő riasztó hírekkel szembesülve nehéz átlátni, hogy mit tehetünk a válság elhárításáért a kormányok, települések, vállalatok és az egyének szintjén. A Visszafordítható segít minket az eligazodásban: a Project Drawdown keretében elismert kutatók, tettre kész szakemberek, elkötelezett politikusok a világ minden tájáról egy tudományosan alátámasztott, gazdaságilag rentábilis, előremutató javaslatcsomagot készítettek a klímakatasztrófa megállítására.
A kutatócsoport szerint ezek az események összekapcsolódnak, mindegyik befolyásolja a másikat, és összeadódva súlyosbítják a klímaválságot. A tanulmány szerint legalább 30 év kellene ahhoz, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása nulla legyen, ennyi ideje viszont nem biztos, hogy van az emberiségnek.
A CNN a cikk végén szintén részletesen bemutatja az ENSZ szerdai jelentését.
Ha kíváncsi a klímaváltozással kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.