Megkezdte a Ryugu kisbolygó felszínének megközelítését a Hajabusza-2 japán űrszonda, amely várhatóan közép-európai idő szerint csütörtök éjfélkor landol a Földtől mintegy 280 millió kilométerre lévő aszteroidán.
A japán űrügynökség (JAXA) csütörtökön közölte, hogy biztonsági ellenőrzés miatt öt órával később kezdték meg a műveletet, de ennek ellenére a tervek szerint halad a Hajabusza-2 leszállása a 900 méter átmérőjű kisbolygóra, ahol megpróbál kőzet- és talajmintákat gyűjteni.
A szakemberek szerint a Ryugu kisbolygó a Naprendszer hajnalán formálódhatott, így olyan szerves anyagokat tartalmazhat, amelyek a földi élet kialakulásához is hozzájárulhattak, így többet megtudhatunk az élet keletkezéséről.
A JAXA közlése szerint a három tervezett leszállás közül a mostani (első) csak néhány másodpercnyi lesz: a Hajabusza-2 kienged egy csövet és tantálsörétet lő ki a kisbolygó felszínére, hogy felverjen por- és kőzetszemcséket, amelyeket begyűjt és elküld a Földre. A művelet a rövidsége ellenére megpróbáltató művelet lesz, mivel a kisbolygó felszíne egyenetlen, a vártnál göröngyösebb. Októberben éppen ezért halasztották el a landolást. (A hosszú halasztás másik oka az volt, novemberben és decemberben megszűnt a kapcsolat a Hajabusza-2-vel, mert a Nap túloldalán volt.)
A japán szakemberek a Ryugutól 500 méter távolságig a Földről irányítják a Hajabusza-2 manőverét, onnantól önállóan fog működni az űrszonda.
A 2014-ben felbocsátott űrszonda három és fél éves utazás után, júniusban érkezett a földközeli kisbolygóhoz, és jelenleg mintegy 20 kilométeres távolságban kering körülötte. Az űrszonda szeptemberben már sikeresen az aszteroida fedélzetére bocsátott két kutatórobotot, október elején pedig egy további leszállóegységet. A robotok azóta is folyamatosan küldik az adatokat a földi űrközpontba. A roverek felvételeket készítenek az aszteroidáról és mérik a felszíni hőmérsékletet. A német–francia fejlesztésű Mascot az aszteroida felszínének ásványösszetételét és mágneses mezejét vizsgálja.
A misszió a tervek szerint 2019 decemberében zárul, amikor a Hajabusza-2 elhagyja a Ryugut. Várhatóan 2020-ban landol a Földön az összegyűjtött mintákkal együtt. Addig pedig megcsodálhatjuk az általa hazaküldött látványos fényképeket, sőt még egy videófelvételt is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.