Nem lennénk most azok helyében, akik szinte a semmiből csináltak milliókat, de nem jutnak hozzá a pénzükhöz, mert elfelejtették a kulcsot hozzá. Majdnem minden negyedik befektető így járhatott. Van egy tökéletes ellenpélda is.
Néhány éve egy barátomtól kaptam pár Bitcoint, de azt sem tudom, hol vannak – ezt Elon Musk nyilatkozta, miután felmerült a gyanú, hogy valójában ő a csúcsokat döntő kroptovaluta feltalálója. Ha a techvilág egyik legnagyobb alakja sem emlékszik arra, hogyan juthat hozzá régen szerzett digitális pénzéhez, akkor jogos a kérdés: vajon hányan jártak még így és mekkora kár érte őket? A rövid válaszok: nagyon sokan, és óriási.
Akik akkor szálltak be a Bitcoin-üzletbe, amikor még a közvélemény azt sem tudta, hogy mi az a kriptovaluta, nem kellett nagy összeget befektetniük, hogy most milliomosok legyenek. Egész konkrétan párezer forint is elég volt hozzá. Ehhez viszont még évekkel ezelőtt kellett lépni, és ha valaki megtette, jó sokáig nem is hallott arról, hogy ebből bármilyen nyeresége lesz. Sokan pedig így könnyen elfelejtik azt, hogy hol és/vagy miként lehet hozzájutni a hozamhoz, ami idén elég busás lett. Egész egyszerűen azért, mert elfelejtették a jelszót.
A kriptovalutát régóta figyelő Chainanalysis becslése szerint nagyjából a világ összes bitcoinjának 23 százalékához, vagyis 3 millió BTC-hez nem tudnak hozzáférni a korai befektetők. Ennek értéke több mint 50 milliárd dollár.
A The Wall Street Journalnak sikerült is megszólaltatnia egy pórul járt befektetőt: Philip Neumeier még négy éve vett 260 dollár értékben bitcoint, ami most 300 ezer dollárt ér, de az elfelejtett jelszó miatt ő sem fér hozzá. Most egy szuperszámítógépet próbál bevetni. hogy a kombinációk próbálgatásával esetleg eltalálja az elfeledett jelszót.
Van egy érthető és tökéletes ellenpélda is. A Bitcoin első dollármilliárdosai a Winclevoss fivérek lettek, akik a Mark Zuckerbergtől kapott kártérítés egy komoly részét fektették be. A The New York Times beszámolójából kiderül: a testvérek kinyomtatták egy papírra a befektetésük eléréséhez szükséges bonyolult jelszót, több darabra vágták a lapot, majd az USA több városában minden egyes darabot másik bankba tettek megőrzésre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.