Tech hvg.hu 2017. december. 16. 10:17

Elkésett az, aki most venne bitcoint?

Venni vagy nem venni – ez itt a kérdés. A bitcoinról van szó, 2017 egyik legjellemzőbb fogalmáról (amúgy a Google-keresések egyik éllovasáról is). Tekintélyes közgazdászok mondták el a véleményüket.

Jelenleg a bitcoin értéke 17 ezer dollár körüli, ami azt jelenti, hogy ha valaki az év elején egymillió forintért vásárolt e kriptovalutából, az most nagyjából 17 millió forintnak örülhet. A bitcoin szárnyalása elképesztő, csupán november közepe óta megduplázta az értékét. Most már rengetegen akarnak bitcoint (nem véletlen, hogy az App Store-ban is egy ezzel kapcsolatos app az ingyenes alkalmazások legnépszerűbbike), és legalább annyian vannak, akik azon problémáznak, hogy befektessenek-e avagy sem, ugyanis egyáltalán nem kizárt, hogy csak egy szétdurranó lufiról van szó. (Amennyiben közelebbről is érdekli a bitcoin lényege, olvassa el ezt a cikket. Ha a mögötte lévő, az életünket várhatóan sok más fronton is megváltoztató technolgiára kíváncsi, arról itt olvashat.)

A Popular Science két neves közgazdászt kérdezett meg az ügyben: a közgazdasági Nobel-díjas Robert Shillert a Yale Egyetemről és a MIT professzorát, Cristian Catalinit. Azt azért világossá tette, nem az volt a célja, hogy eldöntse a befektetni vagy nem befektetni kérdést, egyszerűen csak információkkal kívánta segíteni a döntést, amit mindenkinek magának kell meghoznia.

Pixabay / geralt

Azért létezik egy rövid válasz a kérdésre: ezt senki sem tudja, hacsak nincsen egy időgép a birtokában. Még a Nobel-díjas közgazdász sem sejti, mi lesz a lufi sorsa, meddig növekszik, mikor fog kidurranni, ha egyáltalán kidurran. Azért a bitcoint jelenleg meglehetősen ingatagnak tartja, így lebeszéli a befektetésről azt, aki így gondoskodna a nyugdíjáról. A bitcoin és az egyéb kriptopénzek ma még annyira újak, hogy a piac lényegében még nem találta ki az értéküket, így nem tudni, mi lesz velük a helyzet akár csak a jövő héten. Catalini egy induló startuphoz hasonlítja a bitcoint, az előbbinél is nehéz megjósolni milyen potenciál van benne, milyen lesz a kifutása. A bitcoin értéke nagyban függ attól, hogy a mögötte álló hálózat jelentős pénzügyi hálózattá tud-e válni a jövőben, de ez az, amit ma még senki sem tud.

Korábban már volt egy bitcoin-lufidurranás: 2013 decemberében az ár meghaladta az 1000 dollárt, 2015 őszére viszont 200 dollárra esett vissza. Bár Shiller aggódik bizonyos jelek miatt (pl. a bitcoint kísérő nagy viták), a kriptopénz körüli innovációk a szakember szerint is hitelessé teszik. És persze azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy pár napja már a határridős tőzsdén (CBOE) is jegyzik a kriptovalutát.

Az eredeti, tehát a „venni vagy nem venni” kérdésre a közgazdász azt válaszolja, venni, csak nem sokat. Pontosabban kinek-kinek annyit, amennyi nélkülözhető pénze van. Kicsit olyan ez, mint a kaszinóba menni, és tanulni a tapasztalatokból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról