2013. május. 07. 14:42 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 07. 16:04 Tech

Napelemes, önnfenntartó közvilágítás jöhet Magyarországon

Olyan, LED-fényforrásokon alapulú közvilágítási rendszer kidolgozását kezdi meg a GE Hungary Kft., amelynek napelemei több áramot termelnek, mint amennyit az izzók felhasználnak.

Olyan közvilágítási rendszer kifejlesztésébe kezdett konzorciumi partnereivel a GE Hungary Kft., amely éves átlagban több energiát termel majd, mint amennyi a saját működéséhez szükséges – közölte a társaság. A 2014. december 31-én lezáruló projektet a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap (KTIA) 571 millió forinttal támogatja. A közvilágítás a világ teljes villamosenergia-felhasználásának 15 százalékát teszi ki. Csak Európában mintegy 60 millió utcai világító pont van, amelyek összesen 15 millió tonna szén-dioxid kibocsátásával növelik meg az EU ökológiai lábnyomát. A közlemény szerint a közvilágítás az egyik kiemelt terület, ahol az önkormányzatok költségmegtakarítást érhetnek el, ugyanakkor jelentősen hozzájárulhatnak a fenntartható fejlődés biztosításához. 

A GE Hungary Kft., az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutató Intézet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint az MTA Természettudományi Kutatóközpont együttműködése keretében megvalósuló közvilágítási koncepció egy rendszerbe integrálja a legkorszerűbb, LED-fényforrásokon alapuló közvilágítást a napenergia hasznosításával. 

Az "E+grid" elnevezésű rendszer intelligens vezérlőrendszerből, időjárás- és forgalomérzékelőkből, napelemekből, energiatároló akkumulátorokból, valamint LED-es lámpatestekből épül fel. A napelemek által egy év alatt megtermelt villamos energia mennyisége meghaladja a világítási rendszer éves energiaszükségletét. A rendszer hálózati zavar esetén képes a villamosenergia-hálózatról leválni, majd szigetszerűen tovább működni. A próbaüzem 2014 nyarán, Budapest XII. kerületében, a KFKI csillebérci telephelyén kezdődik majd.

A fejlesztés célja egy új üzleti modell kipróbálása is, amelyben a közvilágítás üzemeltetői már nemcsak fogyasztók, hanem az energiapiac aktív szereplőivé válnak. A nyári időszakban ugyanis a megtermelt fölös energia visszatáplálható a villamosenergia-hálózatba, bevételt hozva a közvilágítás üzemeltetői számára – áll a közleményben.