2010. november. 18. 12:47 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 18. 13:06 Tech

Antianyagatomokat állítottak elő és ejtettek csapdába a CERN fizikusai

Sikerült antianyagatomokat előállítaniuk és csapdába ejteniük az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) fizikusainak - e kísérlet révén a tudósok reményei szerint sikerül megfejteniük a modernkori tudomány egyik legnagyobb rejtélyét.

A Nature-ben közzétett CERN-tanulmányban ismertetik, hogy az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet ALPHA-kísérletében  (Antihydrogen Laser Physics Apparatus) vákuumban sikerült előállítaniuk 38 antihidrogén-atomot, amelyek a "közönséges" hidrogénatomok ellentétei, majd a másodperc tizedrészén át életben is tartották őket.

"Ez elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy tanulmányozhassuk őket" - hangsúlyozzák a CERN fizikusai.

Mint a CERN honlapján olvasható, az ALPHA-kísérletben egy fontos lépést tettek olyan technika kifejlesztésének irányában, amely segíthet megfejteni a világegyetem egyik nyitott kérdését: van-e különbség az anyag és az antianyag között.

"Olyan új eljárások kidolgozása válik lehetővé, amelyekkel el lehet majd végezni az antihidrogén-atomok részletes méréseit, és ezáltal összehasonlítani az anyagot és az antianyagot" - mutat rá a CERN közleménye.

Az antianyag vagy annak hiánya a tudomány egyik legnagyobb rejtélye. Az anyag és társa - töltésüket kivéve - teljesen azonos, így amikor találkoznak, megsemmisítik egymást.

"Az ősrobbanáskor az anyagnak és az antianyagnak egyenlő arányban kellett képződnie. A mi világunk azonban kizárólag anyagból áll, a jelek szerint az antianyag eltűnt. Hogy kiderítsük, miért is 'szabadult meg' a természet az antianyagtól, a módszerek széles skáláját alkalmazzuk. Ezekkel az eljárásokkal próbálunk rájönni arra, hogy az anyag és az antianyag tulajdonságaiban lévő parányi eltérések kellő magyarázattal szolgálnak-e a történtekre" - olvasható a CERN honlapján.

Hirdetés