Tech techline.hu 2010. október. 06. 05:24

Duplázza meg játékai és internete sebességét!

Az eljárás nem új: internetes sebességet növelő szoftverek és tuningolások eddig is voltak, sőt a játékok futtatását...

 Az eljárás nem új: internetes sebességet növelő szoftverek és tuningolások eddig is voltak, sőt a játékok futtatását gyorsító segédprogramok is ismerősek lehetnek. És persze ott vak a Registry-babrálása, sőt van, aki a prioritás állítgatására esküszik.

A Pgware azonban most mindezeket egy szoftverbe próbálja belezsúfolni: az internetezés és játékaink felgyorsítása (a mai világban a sok online játék miatt ez a kettő már tulajdonképpen összefügg). A Gameboost nevű szoftver próbaverzióját tesztelgettük

Mint minden net- és játékgyorsító „csodaalkalmazás”, a Gamebooster sem fog erőművet varázsolni ősrégi gépünkből. Ha tehát kevés a memória, vagy a gyenge processzor a szűk keresztmetszet, esetleg ósdi videokártyával akarjuk futtatni a Starcraft II-t... nos, ilyen eseteken a Gamebooster sem segít: ha egyszer régi a gép, és éppen hogy elérjük vele a játék dobozán olvasható „minimum requirements”-et, akkor bizony jobb, ha megszokjuk az akadozást, „szaggatást”, szenvedést.

Ha azonban nem akarunk súlyos százezreket költeni csak azért, hogy egy igazi „gamer” gépünk legyen, ellenben van egy 1-2 GB RAM-mal és valamilyen „átlagos” dual-proceszorral felszerelt PC-nk, akkor már érdemes kipróbálnunk: sok esetben látványos eredményeket tapasztalhatunk majd.

Egy másik (szintén „Gamebooster” nevű) szoftvert már alaposan kiveséztünk ebben a tesztünkben, ez azonban ne tévesszen meg senkit: a most kipróbált szoftver a Pgware, míg az előzőekben említett alkalmazás az IObit terméke volt.

A Gamebooster kezelése roppant egyszerű, tulajdonképpen nem is igazán tudunk semmit állítgatni: egy tolókán állíthatjuk be a „sebességet” (ami szinte felesleges, hiszen ki az, aki nem a leggyorsabbra állítja?), majd némi szöszmötölés után állítólag gyorsabban fognak futni játékaink. Nos, lássuk…

Nincs más dolgunk mit ráklikkelni a „go” gombra, majd pár percig bámulni egy csíkot, ezalatt a szoftver „feltuningolja” gépünket. Ha készen vagyunk, csak indítsuk újra a gépet.

A kezelőfelület ennyi... Nem túl bonyolult.

Az első tesztgép egy közepes, 4 GB-os, 9800GT-vel rendelkező asztali PC, 2,30 MHz-es dual proceszorral volt. (Tökéletes példa a „proci a szűk keresztmetszet” esetére.)

A Fallout 3 esetében elképesztő eredményt produkált a kezelőfelülete alapján elég gagyinak tűnő kis szoftver: a frame rate (képkocka/másodperc) sebesség majdnem kétszeresére növekedett (35-45-ből atomstabil 60 fps lett…) Hogy egészen pontosan mit babrált a Registryben és egyéb beállításokban a szoftver, az rejtély – erős a gyanúnk, hogy itt inkább a szóban forgó játék optimalizálatlansága lehet a ludas. Szintén kellemes fps-növekedést (kb. 8-12 fps-sel többet mutatott a Fraps, mint a tuning előtt) tapasztaltunk a játékosok által szinte már benchmark gyanánt használt Crysisban is.

Érdekes módon azonban, semmit sem segített a GTAIV vagy egy StarCraft II esetében, de a Borderlands is ugyanúgy hajlandó volt leesni 60-ról 13 fps-re, mint a tuningolás előtt. Az internet-sebesség és online játékok tekintetében nem láttunk változást: a TF2, L4D vagy akár a WOW is ugyanazt produkálta, mint eddig. Magyarán: ha kifogjuk a megfelelő szervert/időszakot, akkor jó a ping/latency, ha pechesek vagyunk, akkor „lagolunk”. Újabb játékok (Dead Rising 2, Darksiders) esetében nem tapasztaltunk változást.

Hogy pontosan mit- és hol tuningol a szoftver? Jó kérdés...

A tesztgépből 2 GB RAM-ot kivéve sem tapasztaltunk változást. A videokártyát „lassabbra” cserélve (8600Gts) ugyanazon különbségeket tapasztalhatjuk (csak értelemszerűen alacsonyabb bázis fps-ről indulva). Ha azt tapasztaljuk, hogy mindent maximumra állítva, teljes képernyős élsimitás és az egekbe tornászott anizotróp szűrés mellett már „izzad” a videokártya, akkor ezen a Gamebooster sem segít. A hardver korlátait kikerülő szoftvert még nem találtak fel… Ha azonban az eleve is kellemesen futó játékokon egy kis sebességnövekedést akarunk elérni, akkor tényleg hasznos.

További játékokat vizsgálva arra a következtetésre jutottunk, hogy a Gamebooster valóban remek kis szoftver. Az egyetlen gond vele csak az, hogy fogalmunk sem lesz róla, vajon mely játékok esetében segít… Ártani azonban nem árt (a Virustotal szerint is teljesen tiszta), néhány játékot érezhetően felgyorsít: ha szerencsénk van, akkor pontosan azt, amin gyorsítani szerettünk volna. Ha pedig nem válik be, még mindig kipróbálhatjuk névrokonát, a „másik” Gameboostert… A Gamebooster letölthető innen.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.