Persze a fotórealisztikus játékoktól és animációtól még messze vagyunk, de nincs is rájuk szükség!
Persze a fotórealisztikus játékoktól és animációtól még messze vagyunk, de nincs is rájuk szükség! Hiszen a Shrek vagy a Wall-E sem „fotórealisztikus” a szó hagyományos értelmében, mégis az animáció és a grafika csúcsai, gyönyörűek, élvezhetőek, sőt elmondhatjuk, hogy náluk szebbet/jobbat már nem is igazán lehet készíteni. Apró tuningolások persze még lehetségesek, ezeken dolgozik is a játékipar (élethűbb folyadékok – főleg a víz és apró finomságok), ha azonban elnézünk egy-két mai csúcsjátékot (természetesen PC-n) akkor egyértelmű, hogy már nem sokáig lehet haladni a „szépség” irányába.
S hogy merre tovább? Nos, az egyik legnagyobb játékkiadó cég, az Ubisoft szerint a jövő immár nem a szebbnél-szebb grafikai megoldásokban, hanem a minél valósághűbb fizikai szimulációban rejlik. Ha jobban belegondolunk, ebben van is valami: bármilyen szépek is napjaink játékai, máig nincs olyan játék a világon, amelyben pl. lenne egy vízzel teli pohár, ami ha eldől, a víz kifolyik belőle. Pedig milyen apróságról van szó…
Thiago Costa az Ubisoft vezető „grafikai engine” mérnöke most bemutatta a Lagoa Multiphysics 1.0 névre hallgató motort, ami a cég tervei szerint jövőre már helyet kap az új játékokban. Tekintsük meg a videót – nem fogunk látni fantasztikus fény-árnyék effektusokat, csillogó-villogó renderelt űrhajókat, ellenben látni fogjuk, mire is lenne (lesz) képes egy jó játék, ha valódi fizikai motor van alatta.
Valamennyi fizika persze már most is van a játékokban (itt-ott feldőlnek a hordók, repülnek a ládák, vagy leomlanak a falak), ezek azonban többnyire az Euphoria, PhysX vagy hasonló motorokkal készülnek – jók és szépek, de az igazi fizikai modellezéstől még messze vannak.
A Lagoa ellenben (legalábbis az előzetes adatok és bemutatók alapján) végre valóban képes lesz megjeleníteni játékainkban a fizikát, rengeteg új játéktechnikai megoldást, akár új műfajokat teremtve ezzel. Nem véletlenül van az, hogy az utóbbi tíz (húsz) év játékainak többségében egy dolgot kell tennünk: menni előre, és lőni… A játékokat hajtó szoftverek (hivatalos nevükön engine) egyszerűen nem voltak képesek sokkal többre.
Igaz, gyönyörűek a robbanások, élethűen pusztulnak a ragdoll vagy Euphoria emberkék, és a gránátok is szép krátert ütnek a földbe – de itt meg is áll a tudomány. Egy-két próbálkozás persze volt (és lesz is), mint pl. a Portal, vagy néhány játék, ahol megpróbáltak fizikára alapuló fejtörőket elhelyezni; a technikai korlátok miatt azonban ez főleg „ládatologatásban” és ezek permutációiban merült ki.
Ha az Ubisoft terve beválik, és a Lagoa sikeres lesz, akkor jövőre már teljesen új alapokon nyugvó és teljesen más látványvilágot nyújtó játékokkal múlathatjuk időnket. Reméljük, így lesz!