Tech techline.hu 2010. január. 20. 05:06

Poros PC – hogyan előzzük meg belső koszolódást?

Bármit is teszünk, bárhogyan is figyelünk, a számítógépünk olyan, mint egy porszívó; előbb-utóbb tele lesz odabent...

Bármit is teszünk, bárhogyan is figyelünk, a számítógépünk olyan, mint egy porszívó; előbb-utóbb tele lesz odabent „porcicákkal”. Ennek oka a hűtés, a processzoron/videokártyán forgó lapátok keverik a levegőt, és a levegő bizony tele van porral. Egy csillogó-villogó gép pár hónap után úgy néz ki belülről, mint egy porzsák, függetlenül attól, mennyire tiszta a lakás/iroda, ahol használjuk.

 

Mindez esztétikailag nem különösebben zavaró, hiszen nem igazán látszik – sokkal nagyobb gond az, hogy a leülepedett por nem tesz jót a hűtésnek. Ha viszont a gépünk túlmelegszik, akkor a hibák széles spektrumára számíthatunk: lassabban futnak a játékok, lefagynak a grafikus alkalmazások, lassul a Windows stb. A legtöbb esetben egy egyszerű takarítással meg tudjuk oldani ezeket a problémákat, de mit tegyünk annak érdekében, hogy gépünk a lehető leghosszabb ideig maradjon tiszta? Persze megtehetjük, hogy vízhűtést szerelünk be – szerencsére azért vannak ennél olcsóbb és egyszerűbb megoldások is.

Egy igazán kirívó eset - ha ilyet látunk akkor már semmilyen trükk nem segít...

 

   1. Magasság – bizonyosodjunk meg róla, hogy számítógépünk a lehető legmagasabb helyen van tárolva: a por mindig a padló közelében a legkoncentráltabb. Egy PC tárolásához a létező legrosszabb hely a padló – tegyük mindig az asztalra és persze minél magasabbra.

   2. Takaró – mókásnak hangzik, de az egyik legjobb és legegyszerűbb megoldás: takarjuk le a gépet, amikor nem használjuk. Igaz, ettől még porosodni fog (hiszen le kell vennünk a takarót, amikor üzemel, ellenkező esetben túlmelegszik), de pár hetet/hónapot nyerünk, később kell nekiesnünk a nagytakarításnak.

   3. Törölgetés –  a por először mindig a gép külsejére ülepszik le (értelemszerűen a nyílások, illesztések közelében). Ha ezeket hetente egyszer letörölgetjük (száraz, vagy nagyon enyhén nedves ronggyal), akkor a por nehezebben talál utat a gép belsejébe. Törölgetés előtt persze áramtalanítsuk a gépet 

   4. Plusz ventilátor – helyezzünk be egy extra ventilátort: a szokásos ventilátorok gondoskodnak a hűtésről, az újonnan beszerzett pedig (ha jól állítjuk be) a hűtőventillátorok által beszívott port „kifújja” a gép szellőzőnyílásain. A ventilátor csak pár száz forint, és csak annyi dolgunk van, hogy áramot adunk neki a tápegységről, a beszerelése tehát roppan egyszerű.

És végül a legfontosabb: ha nem található a házon már alapból, akkor szerezzünk be egy szűrőt (filter). Ezeket a szűrőket többnyire porszívókhoz gyártják (van speciálisan PC-re készített is, de tökéletesen megfelel a porszívós változat is, ráadásul könnyebben beszerezhető).

Nincs más dolgunk, mint méretre vágni, majd gondosan eltakarni gépünk hátulján (vagy elején, ez a ház kivitelétől függ) a kis lapkákat. Ezzel elértük, hogy a levegő ugyanúgy áramlik, a gépünk tehát nem fog jobban melegedni, ellenben a por nem az alkatrészeken és a ventilátorokon, hanem a szűrőlapon fog összegyűlni.

Nincs más dolgunk, mint pár hetente lecserélni az elkoszolódott szűrőt. Ezzel a megoldással elég, ha évente három-négy alkalommal takarítjuk a gépet, míg szűrő nélkül bizony porszívózhatjuk a belsejét akár havonta is.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról