A Google immár publikusan is elérhetővé teszi ezeket a megkereséséket legújabb, „Trancparency Tool” elnevezésű...
A Google immár publikusan is elérhetővé teszi ezeket a megkereséséket legújabb, „Trancparency Tool” elnevezésű oldalukon.
Az internet és az információ szabadságáért harcoló civil csoportok máris lelkesen üdvözlik a kezdeményezést, persze nem felejtik el rögtön hozzátenni, hogy ezek az adatok még csak a „jéghegy csúcsát” jelentik. Maga a Google sem tagadja, hogy a Transparency Tool a feléjük irányuló megkeresések, cenzúra vagy éppen a felhasználók adatainak tárolása és összehasonlítgatása tekintetében nem tartalmaz sok infót.
Éppen ezért Kínával kapcsolatban például semennyi adat sem található, és tekintve a helyzet bonyolultságát, ez érthető is. De nem fogjuk megtudni azt sem, hogy milyen jellegűek voltak a Google felé irányuló megkeresések. Magyarán: egészen pontosan miért is kíváncsi valaki a felhasználók személyes adataira? És mely állami szervezetek felől jön a kérés? Van-e joguk ilyet kérni egyáltalán?
A leggyakoribb eset, amikor bírósági végzés alapján szólítják fel a Youtube-ot valamilyen videó eltávolítására, ez főleg jogvédett művek esetében fordul elő, de volt már náci videókkal, nacionalista klipekkel és persze pornográf anyagokkal kapcsolatos megkeresés is.
Ezekre a válaszokra még várnunk kell, de érdekességnek már most is jó a Google apró eszköze. Annyi biztos, hogy Magyarország felől nem érkezett megkeresés cenzúra és adatkiadás tekintetében. Ez valamennyire megnyugtató.