Mielőtt azt hinnénk, hogy csak mókás fiatalok múló szeszélyéről van szó, jó, ha tudjuk, hogy a Svéd Kalózpárt a...
Mielőtt azt hinnénk, hogy csak mókás fiatalok múló szeszélyéről van szó, jó, ha tudjuk, hogy a Svéd Kalózpárt a parlamentben is helyet kapott (7,1% szavazattal), sőt gyakorlatilag nekik köszönhető a Pirate Bay számos „feltámadása” is – de foglalkoznak emberi jogokkal, de legfőképp szívből utálják a lemez-és filmkiadókat, valamint az internetforgalmat figyelő-monitorozó szervezeteket. Az SPP valójában nem más, mint egy hagyományos (bár hitvallásában mindenképpen különleges) párt, komoly szervezeti felépítéssel, és persze anyagi forrásokkal.
A Pirate Bay és úgy általában a torrent „szabadság” az SPP egyik kedvenc vesszőparipája. A legutóbbi Pirate Bay internet-szolgáltatót idén májusban gyakorlatilag sarokba szorították a hatóságok, az SPP pedig úgy döntött, maga veszi kezébe az ügyet. Mivel elegük lett abból, hogy a különböző torrentmegosztó- és linkfórumokat mindig az internet-szolgáltatókon keresztül szüntették meg, az SPP saját internetszolgáltató céget indít, elmondásuk szerint már idén nyáron.
A cég a ViaEuropa hálózatán (ők üzemeltetik az iPredator nevű anonim-szolgáltatást is) keresztül fog működni, és teljes névtelenséget biztosít minden felhasználójának.
„Ezzel kicsit felébresztjük a jelenlegi internet-szolgáltatókat, kapnak egy olyan konkurenciát, aki nem hódol be az amerikai lemezkiadóknak és egyéb mókás törvényeknek – ha a többi szolgáltató is tartani akarja a tempót, akkor rájönnek, hogy ügyfeleik védelme és anonimitása mindennél fontosabb. Ha nem követnek minket, akkor pedig egész egyszerűen elveszítik az ügyfeleiket” – fejtegeti Gustav Nipe, az SPP oszlopos tagja, és a majdani kalóz-szolgáltató vezetője.
„Soha többé ne fordulhasson elő, hogy a szolgáltató „behódol”, és mosolyogva megadja személyes adataidat és a lakcímedet: majd másnap a rendőrség kopogtat az ajtódon, mert letöltöttél húsz torrentet” – folytatja Nipe.
Az SPP különösen érzékeny a felhasználók megfigyelését illetően: „telefonod lehallgatásához bírósági végzés kell, hogy mit nézel a tévében vagy mit olvasol, ahhoz senkinek semmi köze – bezzeg amit az interneten nézegettél/töltöttél le, azt még fél év után is elkérhetik a szolgáltatódtól, anélkül, hogy tudnál róla.” Nipe elmondása szerint a kalóz-netszolgáltató egész egyszerűen nem fog kiadni ilyen adatokat, főleg nem az amerikai zene- és filmkiadókat képviselő szervezeteknek.
„Ők hoztak Amerikában egy pár törvényt, mi azonban nem Amerikában vagyunk. Ha megkeresnek minket, akkor valószínűleg lesz köztünk egy kis félreértés, de a felhasználók adatait nem kapják meg, illetve mi sem kapcsolunk le szervereket és oldalakat.” Gustav elmondása szerint arra is vannak tervei, hogy mit kezdenek majd a svéd jogvédőkkel és zenekiadókkal.
Henrik Pontén, az SAPB (ez olyasmi, mint nálunk a BSA) vezetője komolytalannak nevezi a párt elképzeléseit, és csak annyit reagált, hogy: „ha a rendőrség kopogtat náluk, akkor át kell adniuk a felhasználók adatait. Ez a törvény.” Gustav viszont azzal érvel, hogy nem fogják tudni átadni az adatokat, mivel egész egyszerűen nem tárolják el azokat.
Nos, idén nyáron minden kiderül. Az SPP részéről az ötlet zseniális, kérdés, hogy meg tudják-e valósítani.