Tech techline.hu 2010. június. 15. 05:20

Vigyázat, kevéssé ismert autorun veszély!

Természetesen elnézést kértek a kellemetlenségekért.

Természetesen elnézést kértek a kellemetlenségekért. Ami érdekes, hogy az IBM-mel sem első esetben fordul ez elő, 2002-ben szintén egy USB eszközön volt egy ritka bootvírus fajta, és az AUSCERT is hibázott már, legutóbb 2008-ban. Akkor a Telstra által osztogatott USB kulcsok voltak szintén fertőzöttek.
A havonta megjelenő számítástechnikai újságok CD/DVD lemezmellékleteinek tisztasága hasonlóan kényes és fontos kérdés. Itt általában több, különböző gyártótól származó biztonsági termékkel is rendszeresen átfésülik az anyagokat a lemez gyártásba adása előtt. Még így is előfordult Magyarországon, hogy például a Chip Magazin 1997 júliusi száma fertőzött volt a magyar HDD Cleanerrel, emlékszem, ezt akkor még a Déli Krónikában is bemondták.

És volt egy másik régi PC Guru eset is, ahol a BIOS-t felülíró hírhedt CIH vírus példányai szerepeltek egyes fájlokban. Szerencsére ezek az esetek ritkák, de hasonlóan a hibás vírusadatbázis-frissítésekhez, még egy is túl sok van belőlük.

Az ilyen fertőzött eszközök osztogatása rámutat arra, hogy biztosan elmulasztották az ilyenkor szükséges vírusvizsgálatot, az elvárható legnagyobb gondosságot. Mert ha lett volna egyáltalán előzetes ellenőrzés (még ha nincs is 100%-os védelem, és valamilyen speciális, vadonatúj kártevő esetleg átment volna a védelmen), akkor sem úgy kommunikálják, hogy „bármelyik antivírus felismeri".

Szemlátomást itt nem valamilyen zseniális vadonatúj kórokozóról van szó, hiszen akkor nekik is ugyanilyen könnyen észre kellett volna venni bármelyik antivírussal, ha valóban megnézték volna. És tulajdonképpen ez az igazán sajnálatos momentum ebben a történetben.

Az USB eszközök és az autorunos kártevők rendszeres „jó" havi listás szereplésére visszatérve pedig hozzáállhatunk úgy is, hogy ahogy töltetlen fegyver a lőtéren sosem létezik, úgy Windows alatt ártalmatlanul indítható USB kütyü sincs. Ellenőrizni mindig kell, bárkitől is kapjuk, és a full autorun letiltása a választható legjobb túlélési stratégia.

A szerző vírusszakértő, az antivirus.blog.hu szerkesztője.

Hirdetés