A magyar internetezők 57 százaléka esett már áldozatául online csalásnak, adathalászatnak, hackelésnek vagy vírustámadásnak – ez derül egy friss felmérésből.
Több mint 12 milliószor töltötték le az androidos felhasználók azokat a kamu fintech-alkalmazásokat, amelyek akkor is fizikai erőszakkal fenyegetik meg a felhasználókat, ha nem is kaptak kölcsönt.
Signal és Telegram appoknak adták ki magukat, és gyakorlatilag minden, a mobilon tárolt adatok elloptak azok a veszélyes kémprogramok, amelyek az ESET szerint Magyarországon is számos áldozatot szedhettek.
Sokáig alvóügynökként viselkedett, de a megjelenés után közel egy évvel elkezdte lehallgatni felhasználóit egy alkalmazás. Rendszeresen hangfelvételeket készített a felhasználó tudta nélkül. Ráadásul nem csak lehallgatott, de adatokat is tudott lopni.
A legtöbb esetben mit sem törődnek a cégek a használtan értékesített routerek törlésével: sokszor úgy adják tovább azokat, ahogyan áramtalanították őket – derül ki az ESET kutatásából. Pedig ezzel komoly veszélynek teszik ki magukat és partnereiket is.
Világszerte rohamléptekkel nő a ChatGPT népszerűsége, amely mindössze két hónappal az elindítása után már 100 millió havi aktív felhasználóval rendelkezik. Az ESET kiberbiztonsági szakértői azonban felhívják a figyelmet arra, hogy az intelligens válaszokat generáló alkalmazással csalók nagyon könnyen visszaélhetnek. A chatbottal viszonylag alacsony költséggel, automatizált módon lehet tömeges csalási kampányokat létrehozni, ez pedig az eddigieknél is meggyőzőbb adathalász-támadások új hullámát idézheti elő.
A támadás nem járt sikerrel, mert a Microsoft és az ESET visszaverte azt. A szakértők szerint a művelet ugyanahhoz a csoporthoz köthető, amely már korábban végrehajtott egy ilyen akciót.
Lassan már észre sem vesszük, hogy milyen sok időt töltünk a digitális térben. Mindenképpen elgondolkodtató, hogy a legújabb előrejelzések szerint 2022 végére a felhasználók átlagos képernyőideje meghaladhatja a napi 8 órát is. Ez azt is jelenti, hogy egyre több adatot fogunk online kezelni, ami növeli az adathalász támadások kockázatát – hívja fel a figyelmet az ESET kiberbiztonsági cég.
A videóhívások, a szelfik, a vlogolás, valamint telefonjaink és számítógépeink apró kamerái olyan könnyűvé teszik a kapcsolattartást, amennyire csak lehet. Ezt a fajta szabadságot pedig különösen élvezik a gyerekek és a tizenévesek. Viszont nem csak az emberi kapcsolatok profitálnak ebből a technológiából – az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint a szélhámosok is gyorsan felismerték, hogyan használhatják ki, hogy kémkedésre alkalmas eszközök kerültek asztalainkra és zsebeinkbe.