Molekuláris rotorok segíthetik az energetikát és az orvostudományt
Forradalmasíthatja a megújuló energiatermelést, az orvostudományt és a gázrobbanások megelőzését egy új, nagysebességű rotorként működő molekuláris egységekből álló, porózus anyag, amelyet laboratóriumi körülmények között állított elő a Milánó-Bicocca Egyetem anyagtudományi tanszéke.
A molekuláris rotorral kapcsolatos kutatásaik eredményét az Angewandte Chemie folyóiratban tették közzé az olasz kutatók. A Piero Sozzani docens vezetésével előállított molekuláris rotorok a vegyi energiát mozgási energiává alakítják át. Ezt a számos területen alkalmazható anyagtulajdonságot eddig csak folyékony halmazállapotban tudták előállítani.
A porózus, szilárd halmazállapotban első ízben előállított anyag leginkább a milliomodjára lekicsinyített méhsejtrácsra hasonlít, amelynek csatornafalait nagy sebességgel forgó molekuláris egységek alkotják. A kutatók egy olyan, szilícium-szén-oxigén szerkezetet hoztak létre, amely az üveg és a szerves anyag kémiai tulajdonságait egyesíti magában. Az új anyag mágneses rezonanciáját mérve megállapították, hogy a molekuláris rotorok forgási sebessége meghaladja a másodpercenkénti egymilliárd fordulatot.
"Előállítottunk egy olyan anyagot, amely biológiai organizmusok szintetikus analógja" - jelentette ki Sozzani. - "Ugyanakkor teljesen egyedülálló, hogy felszívódó vegyi anyagok segítségével módunkban áll szabályozni a nanoméretű motorok forgási sebességét" - tette hozzá.