2009. augusztus. 28. 15:57 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 28. 15:41 Tech

A világon először fényképezték le, hogyan áll össze egy molekula

Az IBM kutatói zürichi laboratóriumukban készítettek először fényképet arról, miként is néz ki egy egyszerűbb molekula részletes kémiai szerkezete. Az új módszer segítségével a kémiai kötéseket is megvizsgálhatjuk, mindez pedig új lendületet adhat kémiai, gyógyszeripari és elektronikai fejlesztéseknek is, írta a BBC.


A Science-ben publikált új kutatási eredményekért ugyanaz a Leo Gross által vezetett kutatócsoport felelős, akik júliusban sikeresen mérték meg egy atom töltését. Mindkét eredményhez egy ún. atomerő-mikroszkóp (AFM, atomic force microscope) segítségével jutottak. A készülék hasonlít egy hangolóvillához, amelynek egyik ága nagyon közel van a vizsgálandó mintához. Amíg a villa remeg, addig a mintához közelebb eső ág remegési frekvenciája azzal arányban változik, hogy milyen közel van a vizsgálandó anyaghoz. Ha összehasonlítjuk a két vibráló hangvilla-ág frekvenciáját, megtudhatjuk, milyen közel van az ág a mintához, ezzel pedig effektíve fel tudjuk térképezni a mintát. (Magát a készüléket vákuumban, nagyon alacsony hőmérsékleten kell tartani.)

© IBM

A mérések során azonban problémát jelenthet, hogy mivel a hangvilla ágának nincs megfelelően kialakított vége, ezért a feltérképezések során nem ad éles képet. A kutatók ezt áthidalandó egy szénmonoxid-molekulát helyeztek el szándékosan a hangvilla végére, így pontosabb képet kaptak a vizsgálati anyagról, egy pentacén-molekuláról - a képeken nem csupán a szénatomok közti kapcsolatok különíthetőek el, hanem a molekula szélén a hidrogénatomok felé irányuló kémiai kötések is jól látszanak. A megoldás egyetlen hátulütője csak az, hogy ugyan az atomokat összekapcsoló erőket képes megmutatni, de nem lehet vele megkülönböztetni a különböző atomokat - a kutatók jelenleg olyan megoldásokon dolgoznak, amelyekkel az egyes atomok típusát is pontosan megállapíthatjuk.
mesterséges intelligencia
hvg360 Lenthár Balázs 2025. április. 21. 07:00

„Közvetlen bizonyítékok kerültek elő” – forradalmi új adatokkal szolgál hunokról és avarokról az archeogenetika

Az archeogenetika támpontot ad az ősök eredetének felkutatásában, és mint Rácz Zsófia régész elmondja, bizonyítékkal szolgál arra, hogy a hunok kapcsolatba hozhatók a Hsziungnu Birodalom elitjével. Mindkét hun birodalomra igaz, hogy nem kizárólag erőből terjeszkedtek, hanem ügyes sztyeppei diplomáciával is. Rácz és kutatótársai több genetikai kapcsolódási pontot találtak a Kárpát-medence és Mongólia között húzódó térségben. De vajon elárulja a genetika, hova tűntek a hunok?