A Hubble a Szaturnusz sarki fényeit fotózta
Ritka alkalmat kihasználva a Szaturnusz sarki fényeit fotózta le a Hubble űrteleszkóp.
Tavaly a Földről nézve a Szaturnusz gyűrűjének "éle" látszott, ami lehetővé tette a bolygó pólusainak megfigyelését. Ilyen konstelláció csak 15 évente fordul elő - magyarázta a németországi München közelében működő európai Hubble-információsközpont. A felvételek készültekor a fenséges bolygón épp napéjegyenlőség volt, és mindkét sarkvidéket megvilágította a Nap.
A Hubble képei révén lehetővé vált a szimmetrikushoz közeli északi- és déli sarkfények vizsgálata. Az űrteleszkóp 2009-ben készült, de csak most bemutatott felvételeiből filmet is készítettek.
A Földhöz hasonlóan a Szaturnuszon is akkor jön létre sarki fény, ha a Nap felől töltött részecskék - protonok és elektronok - érkeznek a sarkvidékek felé.
A Szaturnusz egyébként szimmetrikus sarkfényei eltérő mágneses mezőkkel találkoznak, így az égitest északi részén hajszálnyival erősebb a fény mint délen.
A gyűrűs bolygó a Naprendszer második legnagyobb égiteste, átmérője közel tízszerese a Földének. A Szaturnusz a hatodik bolygó a Naptól számítva, a második legnagyobb a Naprendszerben a Jupiter után. A Földtől 1,227,000,000 kilométerre található.