Tech techline.hu 2009. november. 15. 06:45

Hangtalanul és gyorsan is lehet adatot tárolni

A SSD (Solid State Drive) a hagyományos merevlemez funkciójával bíró tárolóegység, amelynek a HDD-vel szemben nincsen...

A SSD (Solid State Drive) a hagyományos merevlemez funkciójával bíró tárolóegység, amelynek a HDD-vel szemben nincsen forgó, mozgó alkatrésze, ennél fogva nem sérülékeny, kisebb a fogyasztása és gyorsabb is annál. Az SSD-vel felszerelt notebookok akkumulátor-üzemideje hosszabb, az alkalmazások indítása gyorsabb, a fogyasztásuk is jóval csekélyebb, mint a hagyományos merevlemezzel felszerelt gépeké, így energiatakarékosak is egyben.

Kicsik, hangtalanok, energiatakarékosak

Az első SSD-k már a 70-es években megjelentek, sőt a 70-es és a 80-as években egyes számítógépekben félvezetős memóriaelemekből kialakított SSD-k voltak. Magas áruk miatt azonban háttérbe szorult a használatuk. Ez persze nem jelentette azt, hogy ne foglalkoztak volna a fejlesztésükkel, így 1995-től elkezdték felváltani a merevlemezeket a katonai és repülőiparban és az egyéb, nagy megbízhatóságot igénylő alkalmazásokban. 2007-től kezdték el beépíteni az SSD-ket a netbookokba és szubnotebookokba, azaz az egyre elérhetőbb áruk miatt egyre nagyobb szerephez jutottak.

Már 512 Gbájtos SSD tárolók is kaphatók

Az SSD-meghajtóknak számos előnyük van a hagyományos merevlemezekhez képest, többek között a gyors indulási idő, a mozgó alkatrészek hiánya, a magas olvasási és írási sebesség, az alacsony áramfelvétel. Éppen a mozgó alkatrészek hiánya miatt nincsen szükség hűtőventilátor használatára, hiszen az eszköz nem melegszik számottevően, így az SSD-vel felszerelt notebookok – összehasonlítva HDD-s társaikkal – gyakorlatilag hangtalanok. Alacsony energiafogyasztásuknak köszönhetően pedig környezetbarát megoldásnak számítanak.

Az SSD további előnye a mechanikai megbízhatóság, azaz hogy képes elviselni az erősebb ütődést, vibrációt és nyomást, valamint a szélsőséges hőmérsékletet. Az ilyen meghajtók tömege is kisebb, a felépítésük pedig rendkívül strapabíró.

Az előnyeik mellett természetesen hátrányaik vannak, amelyek közé a jelenleg még magas árat, a kis tárolókapacitást szokás felsorolni, emellett az SSD fokozottan érzékeny a hirtelen áramkimaradásra, a mágneses és elektromos mezőre.

A jelenleg kereskedelmi forgalomban elérhető notebookok általában 64 Gbájtos vagy 128 Gbájtos SSD meghajtókat tartalmaznak, így az SSD-k piacán igazi előrelépést jelentett az iparág első, NAND flash memóriára épülő mozgó alkatrészek nélküli merevlemeze, a Toshiba 512 Gbájtos méretű SSD-meghajtója. A gyártók becslése szerint az SSD-meghajtók a notebookok piacán 2010-ig közel 10 százalékos, 2012-re pedig 25 százalékos részesedést érhetnek el.

Hirdetés