Külső merevlemez vásárlására több okból is adhatjuk a fejünket, de a...
Külső merevlemez vásárlására több okból is adhatjuk a fejünket, de a leggyakoribb mégis az a kettő, hogy nem fér el a családi filmek és fotók gyűjteménye a gép merevlemezén, vagy biztonsági másolatot szeretnénk készíteni fontos adatainkról. A külső megoldásnak több előnye is van. Akár asztali gépről, akár notebookról mentünk rá, a kettőt kényelmesen el lehet különíteni egymástól, így ha a gép akár fizikailag is sérül, még mindig van esélyünk a külső merevlemezről visszanyerni a dolgainkat, akár egy másik gépre másolva is.
Notebookok esetében pedig általában nem lehet beszerelni egy második merevlemezt, így ott ez a legkézenfekvőbb megoldás (leszámítva talán a hálózaton keresztüli mentést).
Nos, nekünk úgy tűnik, a kínálatból a Samsung Story Station-je nagyon jó választás lehet.
A készülék viszonylag kis helyet foglal és a visszafogott dizájn jól illik minden környezethez (a ház teteje és oldala sötétszürke fém, a többi fekete műanyag). Az elején található kapcsoló kicsit eltér a megszokottól, mert nem csak egyszerűen ki- vagy bekapcsolhatjuk vele a készüléket, hanem ezzel szabályozhatjuk az előlap alsó részén található fehér LED fényerejét is (ennek leginkább este van értelme, hogy ne világítsa be a szobát, de olvasólámpát nem érdemes fabrikálni belőle). A LED maga nem csak a bekapcsolt állapotot jelzi, hanem villog is adatátvitel közben. Hátul semmi extra nincs, csak egy mini-USB csatlakozó és a tápkábel csatlakozója.
A Story Station rendkívül csendben dolgozik, amit elsőre az ember nem ítélne különösebben fontosnak, de később nagyon fogjuk értékelni (különösen, ha filmeket vagy zenéket közvetlenül a külső meghajtóról játszunk le).
Energiatakarékossági szempontból is jól teljesít, hiszen eleve keveset fogyaszt, de ha adott ideig nincs adatforgalom, szépen stand-by üzemmódba kapcsol.
Maga a merevlemez amúgy 5400 RPM-es, 16 MB-os gyorsítótárral ellátott, 3,5”-os darab. Abban a készülékben, amit mi nyúztunk, egy 1 TB-os változat volt, de árulják 1,5 és 2 TB-os verzióban is. Ekkora helyen azért már kényelmesen el lehet férni... Mivel alacsony fordulatszámon megy, nem is melegszik túlságosan, a sebessége viszont tökéletes az USB 2.0 kapcsolathoz.
Vásárlás után nem érdemes rögtön a formázással kezdeni, mivel az előre formázott merevlemezen néhány hasznos Windowsos szoftver is megbújik (Macesek persze nyugodtan kezdhetik a formázással, bár egy mentést azért illik csinálni a kapott alkalmazásokról előtte).
A két szoftver közül a Samsung Auto Backup egy jól használható biztonsági mentés készítő program, amely ugyan mindent tud (időzítés, növekményes mentés, mentés utáni gépkikapcsolás stb.), de mi otthonra szívesebben ajánljuk az ingyenes GFI Backup-ot. Gyorsabb és testre szabhatóbb, mint a Samsung megoldása.
A másik szoftver a Secret Zone, amelynek segítségével titkosított virtuális meghajtókat kreálhatunk, hogy bizalmas adatainkat megóvjuk.
A Macesek persze nem maradnak le semmiről azzal, hogy a Samsung csak Windowsra ad szoftvert a Story Stationhoz, hiszen Macre ott van ingyen a Time Machine (vagy az iBackup), illetve titkosított meghajtók készítéséhez a TrueCrypt (mellesleg mi Windowson is ezt használnánk inkább a Samsung szoftvere helyett, de ez most más kérdés).
Mindent egybevetve a Samsung Story Station 1 TB minket teljesen meggyőzött. Csendes, takarékos és gyors is. Biztonsági mentésre, vagy nagyobb anyagok tárolására egyértelműen tudjuk ajánlani (28 ezer forint körüli árával abszolút jó vételnek mondható)!