2009. május. 27. 14:18 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 27. 15:02 Tech

Elindult a következő expedíció a Nemzetközi Űrállomásra

Roman Romanyenko orosz, Frank De Winne belga és Robert Thirsk kanadai űrhajósokkal a fedélzetén elindult a Nemzetközi Űrállomásra a Szojuz TMA-15 űrhajó a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőtérről szerdán, közép-európai idő szerint 12.34-kor.

A Nemzetközi Űrállomás történetében most első ízben a három érkező űrhajós nem váltja az ott lévőket, hanem velük együtt dolgozik tovább, így ez lesz az első hosszabb időtartamú, hatfős expedíció.

Az űrhajó 9 perccel az indulás után levált a Szojuz-FG típusú hordozórakétáról, és önállóan folytatta útját az űrállomásra, amelyen a tervek szerint pénteken, közép-európai idő szerint 14.36-kor "köt ki".

A 20. expedícióval fél évre érkező űrhajósok az orosz Gennagyij Padalka parancsnok, Michael Barrat amerikai és Vakata Koicsi japán űrhajós csapatához csatlakoznak.

A hat űrhajós a fél év alatt több mint félszáz kísérletet végez majd, kétszer kilépnek az űrbe, három Progressz teherűrhajót és két amerikai űrkompot, és - első ízben - egy japán teherűrhajót fogadnak.

Az induló űrhajósokat reggel megáldotta egy ortodox pópa, majd elbeszélgettek még családtagjaikkal és a Roszkoszmosz állami bizottság tagjaival, s mielőtt autóbuszon elindultak az 1. számú indítóálláshoz - ahonnan Jurij Gagarin, az első űrhajós indult 1961. április 12-én - felöltötték szkafandereiket.

Gagarin egykori starthelyéről indultak
© MTI

Az Interfax jelentése szerint a felkészülés során úgy tűnt, hogy el kell halasztani az indulást. Amikor ugyanis a Szojuz-FG hordozórakétát hétfőn kivitték az indítóálláshoz, a viharos szél miatt nem tudták a tervezett időpontban felállítani, s hét órát kellett várni arra, hogy a szél elcsendesedjen. A szerelők azonban késő éjszakáig dolgozva behozták a lemaradást.

Az expedíció egyik tagja, Roman Romanyenko Jurij Romanyenko űrhajós fia, s így az orosz kozmonauták között a második fiú, aki apja nyomdokaiba lép. Moszkva mellett született 1971-ben, 1992-ben végezte el a katonai pilótaképző főiskolát. Az illetékes bizottság 1997-ben javasolta űrhajósnak. Most első ízben indult a világűrbe. Katonai rangját tekintve alezredes, a légierő III. osztályú pilótája.

Frank De Winne 1961-ben született Gentben, s egyszer már 11 napot töltött a világűrben. Nagy-Britanniában szerzett berepülőpilóta képzést, a belga légierő dandártábornoka. A Jugoszlávia elleni NATO-akciók idején, 1999-ben részt vett a bombázásokban, 17 bevetésben repült az egyesített belga-holland egységek parancsnokaként. Az Európai Űrügynökség űrhajósai közé 2000-ban vették fel, s 2002-ben járt egy Szojuz űrhajóval a Nemzetközi Űrállomáson.

Robert Thirsk 1953-ben született, s szintén járt már a világűrben: 1996-ban 17 napos utat tett a Columbia űrkomp fedélzetén.