2009. április. 07. 16:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. április. 07. 16:40 Tech

Feszültséget okoznak a „nemzeti vécék” a nemzetközi űrállomáson

A háttérben tevékenykedő bürokraták megkeserítik a valaha békében és együttértésben tevékenykedő űrhajósok életét. Emiatt lassan a hidegháborút idéző viszonyok kezdenek uralkodni az űrállomás fedélzetén.

A BBC értesülései szerint Gennagyij Padalka 50 éves veterán űrhajós, aki már több mint egy évtizede vesz részt űrmissziókon, szomorú változásokat tapasztalt korábbi küldetéseihez képest.

„Az új korlátozások nagyon rossz hatással vannak a legénység moráljára” – panaszolta Padalka a Novaja Gazeta című orosz lapnak, miután nem engedélyezték számára az ISS űrállomás amerikai vécéjének és szobabiciklijének használatát. Az orosz veterán szerint ez annak az eredménye, hogy az űrrepülés egyre inkább profitorientált iparággá válik.

Padalka visszaemlékezett az első űrrepülésére, amikor 1998-ban dolgozott amerikai kollégáival. Elmondása szerint akkor még teljes harmóniában tudtak tevékenykedni, s nem okozott problémát a „közös jószágok” használata. Azonban 2003-ban, a Columbia űrrepülő katasztrófája után az űrsiklók hosszabb ideig a földre kényszerültek, s ekkor az amerikai asztronauták is az orosz Szojuz űrhajók fedélzetén jutottak fel az űrállomásra. Moszkva persze minderről benyújtotta a számlát Washingtonnak, s szépen lassan elkezdődött az egymásra mutogatás, ha valamelyik űrhajósnak egy más ország mérnökei által készített eszközt kellett használnia.

Az új napelem-panelekkel kiegészült űrállomáson már egyszerre hatan
dolgozhatnak - a vécé használata még kérdéses
© AP

„Ez az egész csak hátráltatja a munkánkat” – tette hozzá az orosz szakember, aki az űrállomás soros parancsnokaként teljesít szolgáltatot. A problémát az okozta, hogy mielőtt megérkezett volna az ISS-re, megkérdezte, hogy használhatja-e az amerikai gyártmányú fitneszgépet a misszió során.

„Azt mondták, hogy lehet, majd később közölték, hogy mégsem szabad” – fejtette ki Padalka. „Ezek után egyeztetést tartottak, majd újra engedélyezték, végül rögtön az indulás után újra megváltoztatták az egészet.” Az űrhajós hozzátette, azt sem tartja szerencsésnek, hogy a legújabb rendelet szerint az amerikai és orosz asztronauták mostantól kizárólag saját élelmiszer-csomagjaikat fogyaszthatják. „Külön a figyelmünkbe ajánlották a nemzeteink által gyártott vécék használatát. Az űrhajósok felülemelkednek az efféle kicsinyes vitákon, függetlenül attól, hogy a hivatalnokok milyen döntést hoznak. A politikusok és a bürökraták azok akik képtelenek egyezségre jutni, nem mi itt fent.”

A helyzetet fokozhatja, hogy az ISS kibővítésével a fedélzeten dolgozó űrhajósok száma megduplázódott, most már hatan dolgoznak az űrállomáson. Jelenleg köztük van a magyar származású Charles Simonyi is, aki űrturistaként már másodszor jár az ISS-en.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?