Emészthető összetevőkből készül az intelligens gyógyszer
Egy kaliforniai cég olyan intelligens pirulát fejlesztett ki, amely digitális jeleket küld a szervezet belsejéből, ráadásul teljes mértékben megemészthető.
A The Industry Standard értesülései szerint a Proteus Biomedicals által kifejlesztett kapszula egyfelől hagyományos gyógyszer-hordozóként funkcionál, olyan hatóanyagokat juttat a beteg testébe, amelyekkel valamilyen betegségének tüneteit kezeli. Ezen kívül azonban olyan, emésztés útján lebomló szenzorokat tartalmaz, amelyeket élelmiszer-alapanyagokból készítettek, s amelyek gyomorsav hatására aktiválódnak.
Miután a páciens lenyelte a kapszulát, a szenzorok digitális jeleket tudnak küldeni egy külső vevőkészülékre, amely dátum és idő szerint rendezi a beérkező adatokat. A kapszula emellett képes rögzíteni a gyógyszer esetleges hatásait – szívritmus, aktivitás, légzésszám stb. – és a dózis mértékét.
A fejlesztésben résztvevő Qualcomm összekapcsolta a vevőegységeket – amelyeket a páciensek apró tapaszok formájában a testükön viselhetnek – a 3G-telefonhálózatokkal, így az adatokat a kezelőorvosok vagy a rokonok egyből láthatják.
„Bízunk benne, hogy olyan megoldást sikerült találnunk, amelyet rövidesen a gyógyszerészeti készítmények széles palettáján alkalmazhatunk” – nyilatkozta a USA Today-nek Andy Thompson, a Proteus vezérigazgatója. Az első becslések szerint 2011-2012 környékén jelenhetnek meg az orvosi gyakorlatban az intelligens pirulák, amelyek várhatóan csak jelentéktelen mértékben befolyásolják a gyógyszerek árát.