Nem gyilkolja a sejteket az új nanogyógyszer
Nanoszarvnak nevezi a francia-olasz kutatócsoport a különleges formájú kísérleti megoldást, amely annyira erős immunválaszt facsar ki a szervezetből, hogy akár még a rákkal is felveheti a küzdelmet - elméletben.
A strasbourgi CNRS Intézet és a Trieszti Egyetem kutatóiból álló csoport által kifejlesztett szénszálas nanocsövek olyan jelentős immunválaszt vált ki a szervezetben, hogy könnyedén szembe tudnánk ezek birtokában szállni a fertőző betegségekkel, akár még a rákkal is.
A megoldás lényege a nano-struktúrák szarvszerű kialakításában rejlik, illetve abban, hogy ezekben a szerkezetekben nagyon apró gyógyszeradagokat helyeznek el. A csúcsos szénszálas nanocsöveket a fehérvérsejtek észlelik és el is pusztítják, ennek következtében indul be a szervezet saját védekezőrendszere.
A nanoszarvakat egyelőre csak kísérleti egerek fehérvérsejtjeibe juttatták be. Huszonnégy óra elteltével az idegen részecskéket elnyelő makrofágok legtöbbje már be is kebelezett nanoszarvakat, ennek következtében pedig olyan molekulák termelődtek, amelyek az immunrendszert késztetik nagyobb aktivitásra. A kutatók úgy gondolják, ezt a kémiai vészjelzést bizonyos betegségre vagy ráktípusra is lehet "pontosítani". A kísérletet vezető egyik francia kutató szerint a nanoszarvak sokkal kevésbé mérgezőek a sejtek számára, mint a hagyományos nanocsöves megoldások.