Áramkör a gyomrunkban - jönnek az intelligens gyógyszerek
Egy új orvosi fejlesztésnek köszönhetően pontosan le lehet követni, hogy a jövő orvosi piruláit mikor vették be és milyen hatásmechanizmussal dolgoznak az emberi szervezetben.
A Proteus Biomedical által fejlesztett Raisin System gyógyszerpiruláiban egy IEM-nek nevezett, a vitaminkapszulák belső felépítését imitáló, biztonságosan elfogyasztható érzékelő található. A homokszemcse méretű mikrochip akkor aktiválódik, amikor az emésztés során reakcióba lép a vízzel, az ezáltal kibocsátott jelzést egy hajszálvékony elem biztosítja. Az egyedi jelzés maga egy nagyfrekvenciás, a szervezetben modulált feszültség, amely terjedésre a test elektromosságot vezetőképes szöveteit használja.
A páciens mellére vagy hasára elhelyezett vevőegység az IEM által kibocsátott jeleket érzékeli és tárolja el. A jelvevő képes olyan biofizikai paramétereket mérni, mint a szívverés, a légzés vagy a testmozgás. Emellett lehetséges vércukrot és egyéb kémiai alapú paramétereket is mérni, de ehhez a bőr alá kell elhelyezni a jelvevőket, ezt pedig egyelőre meglehetősen körülményes megoldani, állítja a Proteus.
Az eltárolt adatokat ezután egy mobil vagy egy számítógép segítségével töltik fel egy szerverre, a szakorvosok a leletek vizsgálata után pedig kellő rálátás birtokában módosíthatják a páciens gyógyszerkúráját. A Raisint olyan esetben tartja a fejlesztő kifejezetten indokoltnak, ha a páciens valamilyen ok miatt várhatóan nem szedi be, de maga a hanyagság is súlyos emberi tényező lehet - a Proteus egyik alapítója szerint azok 40 százaléka, akik szívproblémájukkal ismtételten visszatérnek a kórházba, nem rendeltetésszerűen szedte gyógyszerét.