2008. február. 08. 16:12 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 08. 16:06 Tech

A magyar JEDI-kés a világ legjobb találmányai között

A világ legjobb 75 technológiája közé válogatták be egyedüli magyarként a forradalmian új sebészeti eszközt, a JEDI-kést a World's Best Technology fórumán.


A megmérettetésében a felfedezésre váró technológiákat több mint 100 befektető értékeli, köztük a Fortune 500-ba tartozó cégek képviselői. Az évente megrendezésre kerülő versenybe az Egyesült Államok és a világ legnevesebb egyetemei, laboratóriumai és kutatóhelyei neveznek újdonságaikkal.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy akik ide bekerülnek, azok rövid időn belül találnak maguknak jelentős üzleti partnert. Az intelligens sebészeti eszközt, a JEDI-kést a hazai találmányok felkutatásával és nemzetközi piaci hasznosításával foglalkozó ValDeal Innovációs Zrt. juttatta el a nemzetközi megmérettetésre - tudatta az MTI-vel Csíkos Péter, a cég projektfejlesztési igazgatója.

Az intelligens JEDI-kés operáció közben folyamatosan információt nyújt a vizsgált szövet kémiai jellegzetességéről és arról, hogy tartalmaz-e rákos sejteket. Takáts Zoltán találmánya lényegesen felgyorsítja a biológiai szövetanalízist, ugyanakkor megnöveli annak pontosságát. Segíti az orvos döntését a megfelelő gyógyszer kiválasztásáról és adagolásáról.

Az éppen vágott szövet molekuláinak ionizációján és tömegspektrográfiás mérésén alapuló módszernek köszönhetően a jövőben a tumoros betegek műtéteinél nem kellene az orvosnak várnia a szövettani vizsgálatok eredményére a műtét folytatásához. A műszerrel bármely felület kémiai elemzése elvégezhető sebészi tisztaságú környezetben is. Az eszköz fő alkalmazási területe a ráksebészet, érsebészet, illetve a bőrgyógyászati és a plasztikai sebészet.

A technológiák végső értékelése márciusban lesz, addig amerikai befektetők és szakemberek csapata segít a stratégia kialakításában és készíti fel a feltalálókat arra, hogyan "adják el" magukat és találmányukat a potenciális befektetőknek. Takáts Zoltán másfél évvel ezelőtt jelentkezett a ValDeal-nál merész, ám tudományosan alátámasztott tervével, melynek megvalósításához szakmai és befektetői partnereket keresett.

Azóta a Harvard Medical School stratégiai együttműködést javasolt a JEDI lézerkés tesztelésére és piaci hasznosításában való részvételre, valamint egy magyar befektető is jelentős összeggel beszállt a technológia teljes kifejlesztésébe és véglegesítésébe. Az innováció menedzsmenttel foglalkozó ValDeal célja, hogy a jó ötletekből sikeres üzlet válhasson - közölte Csíkos Péter.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.