Csillagok háborúja a harctereken: jövőre itt a lézerfegyver
Az amerikai és a brit védelmi minisztériumok milliárdos fejlesztései helyett egy egyszerű kereskedelmi lézerből átalakított fegyvert vethetnek be rövidesen Afganisztánban és Irakban.
A Boeing is saját lézerfegyver kifejlesztésén dolgozik, amellyel a repülőket támadó rakétákat semlegesíthetik © Boeing |
Több évtized és több milliárd dolláros fejlesztések után nem az amerikai védelmi minisztérium technológiája kerülhet a harcterekre, hanem egy mindössze másfél év alatt összeállított rendszer. A Raytheon egy az autóiparban használatos lézereszközt alakított át, amely a fény sebességével olvasztja meg a levegőben száguldó lövedékek külső héját és felrobbantja a belső robbanótöltetet.
A LADS-rendszert már tesztelik, s már sikeresen megsemmisítettek vele egy 60 milliméteres gránátot. A cég tervei szerint szeptemberben az amerikai hadsereg részvételével az első éles teszteket is megejthetik, s ha sikereket érnek el, a lézerfegyver már jövőre ott lehet a harctereken.
Az amerikai védelmi minisztérium tárgyalásokat folytat a céggel, hogy fegyverüket ötvözzék a jelenlegi Phalanx gépágyúkkal, amelyek rendkívüli tűzgyorsaságukat kihasználva több ezer lövedékkel támadják a beérkező rakétákat, ezáltal védve a harcoló katonákat.
Egy február során történt támadáskor az iraki Bászrában kiderült: ezek a rakétaelhárító rendszerek nem garantálják a fegyveresek biztonságát. A Daily Telegraph egyik riportere is a helyszínen volt, amikor négy 107 milliméteres rakétát lőttek ki a bászrai légibázisra. A Phalanx ágyúk kettőt ugyan megsemmisítettek, a másik két lövedék azonban becsapódott, egy brit pilóta halálát okozva.
A lézerrendszerektől azt remélik a védelmi minisztériumok vezetői, hogy még azelőtt meg tudják semmisíteni a beérkező rakétákat, hogy azok sérülést, vagy anyagi kárt tudnának okozni.
„A LADS jelentősen megemelné a Phalanxok hatékonyságát” – magyarázta a Telegraph riporterének Mike Booen, a Raytheon közvetlen energiaátvitelű fegyvereinek fejlesztését vezető igazgató. „Kellően pontos lesz ugyanis, hogy még időben megállítsa a rakétákat, gránátokat. S mivel lövedékek helyett fotonokat használ, soha nem fogy ki a munícióból, amíg az áramforrás biztosítva van.”