2007. december. 13. 08:48 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2007. december. 12. 16:47 Tech

Készül az olcsóbb fájdalomsugár

Újabb részletek láttak napvilágot az "aktív visszatartó rendszernek" nevezett fájdalomsugárról, többek között kiderült azt is, hogy biztonsági rés is került hozzá: azonosítóval rendelkező emberek útjából ugyanis eltér a fegyver.

© Randy Montoya
A Raytheon cég nem-halálos fegyvere 95 gigahertzes mikrohullámokat alkalmazva forrósítja fel a bőr külső felületét és okoz olyan fájdalomérzetet, amely azonnal előhozza az emberben a menekülési reflexet, a szaksajtó erre alkalmazza a "repel effect" kifejezést. A rendszer az extrém fájdalomérzet keltése mellett gyengébb erősségű riasztójelzéseket is kelthet. Az amerikai légierő tesztjei szerint öt másodpercnél tovább senki sem képes a fegyver hatósugarában maradni és a különféle védőrétegek sem segítenek - a teszt során kipróbált nedves törölközők és alufólia-tekercsek legalábbis csődöt mondtak.

A fegyver jelenleg túl méretes és túl drága a széleskörű használathoz - a tesztverzió több millió dollárba került és jelenleg egy Hummer terepjáróra szerelve kezelhető csak, így oszlatásokon egyelőre nem használhatják a rendőri szervek. Az Igazságügyi Minisztérium olcsóbb és könnyedebb verzió fejlesztését támogatja, amelyből bár már készült prototípus, tesztjeiről nincsen a nagyközönség számára hozzáférhető információ.

A kisebb változat várhatóan 2008 végén lesz majd bevethető, gyengébb energiaellátása miatt nem képes folyamatosan sugárzásra, csak apróbb, koncentrált sorozatokat lehet vele lőni - a sugár átmérője ugyanezen okok miatt csökken két méterről pár centiméteresre. A csökkentett méret azonban nem okozhat igazi teljesítményromlást, hiszen egy négyzetcentiméternyi találat is elég ahhoz, hogy előhozza az emberből a menekülési reflexet, derül ki a légierő beszámolóiból.

Az ADS azonnal menekülésre késztet
© wired.com
Míg az ADS-rendszerrel elsőként feltehetőleg az ország nukleáris készletét védik majd, a Raytheon sikerrel szabadalmaztatta fegyverét területvédelmi célokra is. A cég leírása több felhasználási módot is érint. Az egyik szerint a sugárgenerátorokat fali panelek mögé helyeznék a mennyezetre, a sugarat pedig fémfelületekkel tükröznék szét az egész szobában, egy másik szerint pedig értékeket, műtárgyakat, akár fegyvereket is lehetne úgy védeni, hogy csak a szóbanforgó tárgy bizonyos pontjaira irányítanának koncentrált sugarakat. A szabadalom arra is kitér, hogy egy külön, alacsony energiafelvételű sugár érzékelné és követné a betörők helyzetét, a sugárzás erősségét pedig a betörők helyzetéhez igazítaná, például folyamatosan csökkentené, ha azok menekülőre fogják.

A Wired weboldal arra is kitér, hogy a Raytheon egy hordozható azonosítóchipet is beiktatna a rendszerbe, ha valaki ennek birtokában áll a fájdalomsugár elé, az érzékeli az illetőt és nem irányít rá támadást - ez a megoldás azonban nyilvánvalóan óriási és eddig megválaszolatlan személyi biztonsági kérdéseket vet fel.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?