2007. január. 04. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 04. 01:00 Tech

Valósággá válik a lézerágyúval vívott háború - videó

Rakéták célba juttatását meggátló lézerfegyvert fejlesztett ki a harmadik legnagyobb radartechnológiával és védelmi rendszerekkel foglalkozó amerikai cége a Northrop Grumman – írja a Popular Science.

Túlzottan futurisztikusnak hangzik, hogy igaz legyen? Nézze meg a Skyguard tüzérségi lézer, lövedék célba juttatást gátló rendszeréről készült videót alul.

Hogyan működik?

1. Célzás -  Egy a lézerre telepített infravörös kamera folyamatosan pásztázza a reptér 6-10 mérföldes körzetét körben, jelentős hő kibocsátás után kutatva. Amennyiben rakétát észlel, koordinátáit azonnal továbbítja egy azonosító rendszernek.

2. A fenyegetés megerősítése -  A fedélzeti számítógép ellenőrzi a bemért tárgy hőjelzéseit egy adatbankban, nehogy az véletlenül egy madár vagy repülő legyen. Csak ezután aktiválja a lézert.

3. Tüzeléshez felkészülni Ezután a rendszer a lézer üzemanyag tartályában lévő reaktív gázokat összpontosít egy tölcséren keresztül egy vákuumcsőbe, hogy azok felhevítsék az atomokat, melyeket aztán rezonátor tükrökön át továbbít. Ezzel erősen fókuszált energia-nyalábok jönnek létre.

4. A rakéta megsemmisítése A tüzérségi lézer erős fénnyel lövi meg a rakéta legérzékenyebb részét, általában a robbanófejek területét. Ezzel egyidejűleg vezetéknélküli jellel tájékoztatja a reptér irányítótornyát a megsemmisített rakéta valószínűsíthető kilövési pontjáról.

A 2006 nyarán Izrael és Libanon közt lezajlott háború ismét bizonyította milyen komoly fenyegetést jelentenek a vállról indítható rakéták. A libanoni Hezbollah harcosai vállról indítható fegyvereikről 3700 rakétát lőttek ki izraeli területekre a 34 napos háború ideje alatt. Az ilyen fegyverek növekvő száma, melyeket a katonai zsargon csak mint MANPADS (ember által hordozható légvédelmi rendszer) emleget, az amerikai hadsereg illetékesei szerint egyre komolyabban fenyegetik a polgári repülést is. Ezért is költ idén majdnem kétszer több pénzt - 110 millió dollárt – rakétaelhárítás kutatásra az Egyesült Államok belügyminisztériuma.

Az egyik ilyen említésre méltó technológia az úgynevezett Skyguard lézer, mely képes egyetlen szempillantás alatt szétrobbantani a kilőtt rakétákat – állítja a rendszert kifejlesztő Northrop Grumman vállalat, mely a lézer felhasználásának ötletét egy katonák számára fejlesztett verziótól vette át. A három iskolabusz méretű, repterek kifutópályája mellé telepítendő Skyguard valójában egy óriási lézernyalábot lövellő lézerágyú, melyet mesterséges intelligenciával láttak el. Amikor a rendszer radarján feltűnik egy rakéta, az egy erős lézersugárral hatalmas energiát közöl a levegőben suhanó szerkezettel, nagy pontossággal, felhevítve a robbanófejeket, hogy azok még a célba érés előtt felrobbanjanak.

A csillagháborús fegyverkezés ára természetesen igen borsos, egyetlen lézeres rakétamegsemmisítő-rendszer telepítése 150 millió dollár, de a forgalmazó tervei szerint, ha beindul a nagyüzemű telepítés, ez akár 30 millióra is csökkenhet. Northrop szerint rendszerét már 2008-ban alkalmazhatják a jelentősebb amerikai reptereken.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?